REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kompetencje doradcy bezpieczeństwa transportu towarów niebezpiecznych - porada

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Jak uzyskać kompetencje doradcy w zakresie bezpieczeństwa transportu drogowego towarów niebezpiecznych?
Jak uzyskać kompetencje doradcy w zakresie bezpieczeństwa transportu drogowego towarów niebezpiecznych?

REKLAMA

REKLAMA

W związku ze specyfiką tzw. towarów niebezpiecznych ustawodawca wprowadził obowiązkowe szkolenia w zakresie bezpieczeństwa tego rodzaju transportu. Ekspert wyjaśnia, jak prowadzone są takie szkolenia i w jaki sposób można uzyskać kompetencje doradcy w sprawach bezpieczeństwa transportu drogowego towarów niebezpiecznych.

Aby w zakresie bezpieczeństwa tego rodzaju transportu wszystko odbywało się prawidłowo, konieczne są odpowiednie regulacje prawne. W związku z tym na podstawie przepisów ustawy o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych określone zostały szczegółowe warunki i zakres kursu początkowego dla kandydatów na doradców, jak również szczegółowe warunki, zakres i forma egzaminu dla kandydatów na doradców oraz egzaminu dla doradców. Oprócz tego przepisy uregulowały wysokość opłat za egzamin dla kandydatów na doradców i za egzamin dla doradców oraz wysokość wynagrodzenia członków komisji egzaminacyjnej, jak również wzór świadectwa doradcy.

REKLAMA

REKLAMA

Kurs początkowy, czyli kurs będący początkiem drogi dla kandydata ubiegającego się o tytuł doradcy do spraw bezpieczeństwa w zakresie transportu drogowego towarów niebezpiecznych, organizowany jest w formie zajęć dydaktycznych, wykładów i ćwiczeń, prowadzonych przez wykładowców.

Podmiot prowadzący taki kurs powinien przeprowadzać owe zajęcia dydaktyczne w salach wykładowych o powierzchni nie mniejszej niż 30 metrów kwadratowych. Jeżeli jednak z sali wykładowej korzysta jednocześnie więcej niż 20 osób, to ta powierzchnia powinna zostać zwiększona o 1 metr kwadratowy dla każdej dodatkowej osoby. Sale wykładowe, w których przeprowadzane są egzaminy, powinny być wyposażone w pomoce dydaktyczne, odpowiednie oświetlenie i wentylację.

Polecamy: Przewóz towarów niebezpiecznych- porada

Godzina lekcyjna takiego kursu trwa 45 minut. Minimalny czas trwania kursu wynosi 36 godzin lekcyjnych. Jednocześnie czas trwania kursu w ciągu jednego dnia nie może przekroczyć 8 godzin lekcyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Termin oraz miejsce przeprowadzenia egzaminu dla kandydatów na doradców oraz egzaminu dla doradców wyznacza wojewódzki inspektor transportu drogowego w przypadku złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu wraz z odpowiednimi dokumentami, przez co najmniej 10 osób. Termin oraz miejsce egzaminu jest podawane do publicznej wiadomości, najpóźniej na 14 dni przed wyznaczonym dniem egzaminu, w formie ogłoszenia, w siedzibie wojewódzkiego inspektora transportu drogowego oraz na stronach internetowych Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Egzamin dla kandydatów na doradców i egzamin dla doradców obejmują sprawdzenie wiedzy i rozumienia zagadnień określonych w programie szczegółowym. Egzamin dla doradców zaś powinien być już ukierunkowany na zmiany w przepisach dotyczących przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, wprowadzone w okresie ostatnich 5 lat.

Egzamin dla kandydatów na doradców przeprowadzany jest w formie pisemnej, obejmującej część testową, składającą się z trzech zestawów po 15 pytań, dotyczących zagadnień z zakresu poszczególnych modułów, określonych w załączniku do rozporządzenia regulującego szczegółowo kwestie uzyskiwania kwalifikacji w tej dziedzinie oraz ćwiczenie praktyczne z zakresu obowiązków doradcy.

Czas trwania egzaminów wynosi odpowiednio 3,5 godziny - w przypadku części testowej oraz 2 godziny - w przypadku ćwiczenia praktycznego.

Pytania testowe i ćwiczenia praktyczne pochodzą z katalogu pytań i ćwiczeń egzaminacyjnych, który jest zatwierdzony przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Organ ten podaje do publicznej wiadomości również przykładowe pytania egzaminacyjne dla każdego z modułów oraz przykładowe ćwiczenie praktyczne.

Do egzaminu mogą przystąpić osoby, które w terminie co najmniej 7 dni przed wyznaczonym dniem jego przeprowadzenia złożyły do wojewódzkiego inspektora transportu drogowego wniosek o dopuszczenie do egzaminu wraz z:
1. dowodem uiszczenia opłaty w wysokości 400 zł.,
2. zaświadczeniem, o którym mowa w § 5 - w przypadku kandydatów na doradców,
3. numerem posiadanego świadectwa doradcy - w przypadku doradców.

Egzamin uważa się za zdany w przypadku udzielenia co najmniej 80 % prawidłowych odpowiedzi na pytania zawarte w każdym z trzech zestawów pytań, o których mowa powyżej, oraz rozwiązania w co najmniej 80 % ćwiczenia praktycznego.

Egzamin przeprowadzany jest przez komisję egzaminacyjną składającą się z przewodniczącego, dwóch członków oraz sekretarza. Przewodniczącym komisji egzaminacyjnej powinna być osoba posiadająca uprawnienia doradcy, a członkami komisji osoby posiadające takie uprawnienia lub osoby posiadające wyższe wykształcenie i co najmniej ośmioletnią praktykę zawodową w dziedzinie:

1.właściwości towarów niebezpiecznych,
2.konstrukcji i eksploatacji opakowań, cystern i pojazdów przeznaczonych do ich przewozu,
3.ratownictwa drogowego i chemicznego,
4.ochrony przeciwpożarowej lub bezpieczeństwa ruchu drogowego

Z posiedzenia komisji egzaminacyjnej sporządzany jest protokół zawierający wyniki egzaminu, który przewodniczący komisji egzaminacyjnej przekazuje, w terminie do 7 dni od dnia zakończenia egzaminu, wojewódzkiemu inspektorowi transportu drogowego.

Polecamy: Nadzór nad transportem towarów niebezpiecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA