| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Akredytacja w zakresie obronności i bezpieczeństwa - jakie dokumenty złożyć?

Akredytacja w zakresie obronności i bezpieczeństwa - jakie dokumenty złożyć?

Akredytacja w zakresie obronności i bezpieczeństwa umożliwia prowadzenie działalności związanej z oceną zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa z wymaganiami określonymi w specyfikacji technicznej. Jakie należy złożyć dokumenty, aby uzyskać akredytację?

Wniosek o udzielenie akredytacji jest składany do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Dyrektora Departamentu Analiz i Nadzoru. Wniosek powinien spełniać wymagania art.15 ust. 2 ustawy z dn. 17 listopada 2006r. o systemie oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa i zawierać:

• określenie jednostki certyfikującej ubiegającej się o akredytację,
• siedzibę jednostki,
• określenie zakresu akredytacji.

Załącznikami do wniosku są:

• dokumentacja systemu zarządzania,
• wnioskowany zakres akredytacji,
• nieznormalizowane metodyki badawcze i programy certyfikacji stosowane do potwierdzenia zgodności wyrobów z wymaganiami zawartymi w specyfikacjach technicznych.

Jeżeli jednostka certyfikująca posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji dostarcza również kopię ważnego certyfikatu akredytacji i aktualny zakres akredytacji. Wniosek o udzielenie akredytacji jest dekretowany przez Dyrektora Departamentu Analiz i Nadzoru do Naczelnika Wydziału Modernizacji i Normalizacji, który wyznacza pracownika prowadzącego proces akredytacji jednostki certyfikującej.

Pracownik przyjmujący prowadzenie procesu akredytacji jednostki certyfikującej wpisuje otrzymany wniosek do ewidencji wniosków o udzielnie akredytacji OiB. Wniosek wraz z dokumentacją są analizowane pod względem kompletności dostarczanych dokumentów oraz przeprowadzane jest ocena merytoryczna w zakresie opisanego systemu zarządzanie jednostki certyfikującej. Działania te powinny być zakończone w terminie 14 dni od wpłynięcia wniosku.

Jeżeli w wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzona zostanie kompletność dostarczonych dokumentów oraz przydatności dokumentacji systemu zarządzania jednostki certyfikującej do przygotowania audytu, pracownik prowadzący proces akredytacji rejestruje wniosek w ewidencji wniosków o udzielenie akredytacji OiB.

Polecamy: Żłobek w mieszkaniu - jakie warunki otwarcia?

Jeżeli w wyniku przeprowadzonej analizy zostanie stwierdzona niekompletność dokumentów lub niepełna przydatność dokumentacji systemu zarządzania jednostki certyfikującej, pracownik prowadzący proces akredytacji OiB informuje pisemnie jednostkę organizacyjną o występujących problemach i niemożliwości zarejestrowania wniosku. Pismo zawiera również wezwanie do uzupełnienia wniosku w terminie określonym w Kodeksie Postępowania Administracyjnego.

Zgodnie z przepisami ustawy decyzja Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotycząca udzielenia akredytacji OiB lub decyzja odmowy udzielenia akredytacji OiB powinna zostać podjęta w terminie 6 miesięcy od daty zarejestrowania wniosku.

Polecamy: Najem dla początkującego przedsiębiorcy-porada

Źródło: MSWiA

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK