| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Akredytacja w zakresie obronności i bezpieczeństwa - jakie dokumenty złożyć?

Akredytacja w zakresie obronności i bezpieczeństwa - jakie dokumenty złożyć?

Akredytacja w zakresie obronności i bezpieczeństwa umożliwia prowadzenie działalności związanej z oceną zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa z wymaganiami określonymi w specyfikacji technicznej. Jakie należy złożyć dokumenty, aby uzyskać akredytację?

Wniosek o udzielenie akredytacji jest składany do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Dyrektora Departamentu Analiz i Nadzoru. Wniosek powinien spełniać wymagania art.15 ust. 2 ustawy z dn. 17 listopada 2006r. o systemie oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa i zawierać:

• określenie jednostki certyfikującej ubiegającej się o akredytację,
• siedzibę jednostki,
• określenie zakresu akredytacji.

Załącznikami do wniosku są:

• dokumentacja systemu zarządzania,
• wnioskowany zakres akredytacji,
• nieznormalizowane metodyki badawcze i programy certyfikacji stosowane do potwierdzenia zgodności wyrobów z wymaganiami zawartymi w specyfikacjach technicznych.

Jeżeli jednostka certyfikująca posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji dostarcza również kopię ważnego certyfikatu akredytacji i aktualny zakres akredytacji. Wniosek o udzielenie akredytacji jest dekretowany przez Dyrektora Departamentu Analiz i Nadzoru do Naczelnika Wydziału Modernizacji i Normalizacji, który wyznacza pracownika prowadzącego proces akredytacji jednostki certyfikującej.

Pracownik przyjmujący prowadzenie procesu akredytacji jednostki certyfikującej wpisuje otrzymany wniosek do ewidencji wniosków o udzielnie akredytacji OiB. Wniosek wraz z dokumentacją są analizowane pod względem kompletności dostarczanych dokumentów oraz przeprowadzane jest ocena merytoryczna w zakresie opisanego systemu zarządzanie jednostki certyfikującej. Działania te powinny być zakończone w terminie 14 dni od wpłynięcia wniosku.

Jeżeli w wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzona zostanie kompletność dostarczonych dokumentów oraz przydatności dokumentacji systemu zarządzania jednostki certyfikującej do przygotowania audytu, pracownik prowadzący proces akredytacji rejestruje wniosek w ewidencji wniosków o udzielenie akredytacji OiB.

Polecamy: Żłobek w mieszkaniu - jakie warunki otwarcia?

Jeżeli w wyniku przeprowadzonej analizy zostanie stwierdzona niekompletność dokumentów lub niepełna przydatność dokumentacji systemu zarządzania jednostki certyfikującej, pracownik prowadzący proces akredytacji OiB informuje pisemnie jednostkę organizacyjną o występujących problemach i niemożliwości zarejestrowania wniosku. Pismo zawiera również wezwanie do uzupełnienia wniosku w terminie określonym w Kodeksie Postępowania Administracyjnego.

Zgodnie z przepisami ustawy decyzja Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotycząca udzielenia akredytacji OiB lub decyzja odmowy udzielenia akredytacji OiB powinna zostać podjęta w terminie 6 miesięcy od daty zarejestrowania wniosku.

Polecamy: Najem dla początkującego przedsiębiorcy-porada

Źródło: MSWiA

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Nienałtowski

Ekspert Domu Kredytowego Notus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK