| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Lokaty strukturyzowane > Czym są produkty strukturyzowane?

Czym są produkty strukturyzowane?

Produkty strukturyzowane uważa się na nowoczesne instrumenty na rynku finansowym, które wymykają się jednoznacznym klasyfikacjom. Każdy produkt posiada własną specyfikę. Ekspert pomaga usystematyzować wiedzę na temat produktów strukturyzowanych.

Fundusze strukturyzowane mogą gwarantować pełny lub częściowy zwrot zainwestowanego kapitału. Bywają również pozbawione takiej gwarancji. Podstawą prawną działania takich funduszy jest ustawa o funduszach inwestycyjnych.

Produkty strukturyzowane w postaci polis są oferowane przez firmy ubezpieczeniowe na podstawie ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Stanowią one ubezpieczenia o charakterze inwestycyjnym. Emitent takiego produktu gwarantuje zwrot zainwestowanych środków w postaci wypłaty z polisy. Zaletą polis ubezpieczeniowych jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych.

Produkty strukturyzowane w postaci certyfikatów są to na przykład jednostki indeksowe. Przynoszą przychody bezpośrednio uzależnione od cen koszyka aktywów, na jakich są oparte (towary, indeksy, instrumenty rynku pieniężnego i kapitałowego). Tego rodzaju instrumenty mogą gwarantować zwrot zainwestowanego kapitału w całości lub w części, bądź w ogóle nie dawać takiej gwarancji. Przy jej braku zmiany wartości certyfikatu naśladują zmiany wartości instrumentów bazowych (trakers).

Polecamy serwis: Inwestycje

Nie można ulec iluzji atrakcyjnego opisu produktu strukturyzowanego i wizji zysków, jaką roztaczają sprzedawcy, wykorzystujący narzędzia marketingowe. Egzotyka rynków, na których są dokonywane inwestycje, może kusić, lecz nie wolno zapominać, że produkty strukturyzowane nieraz okazują się bardzo ryzykowne.

Należy też zdawać sobie sprawę z tego, że gwarancja zwrotu zaangażowanego kapitału dotyczy inwestycji, które trwają do dnia zapadalności produktu strukturyzowanego. Wcześniejsze zamknięcie inwestycji jest zazwyczaj możliwe, jednak emitent dokonuje wykupu z dyskontem. Nawet kiedy odzyskamy 100 procent z zainwestowanych środków, ich realna wartość będzie niższa z powodu inflacji. Niektóre produkty strukturyzowane z polskiego rynku są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, jednak ich płynność jest niska.

Inwestycja w produkt strukturyzowany winna być poprzedzona wnikliwą analizą prospektu emisyjnego, a nie ulotek reklamowych. W szczególności nie można przeoczyć zapisów, naniesionych „drobnym druczkiem”.

Aby zrozumieć niejednokrotnie skomplikowaną konstrukcję produktu strukturyzowanego oraz zasady obliczania zysków, najlepiej skorzystać ze specjalistycznej pomocy, jaką świadczą doradcy finansowi. I tu uwaga, takie osoby są zainteresowane osiągnięciem jak najwyższej sprzedaży, bo od niej zależy ich prowizja.

Lokowanie oszczędności w produkty strukturyzowane wymaga uwzględnienia również sytuacji osobistej. Struktury są to inwestycje, wymagające zamrożenia kapitału na kilka lat. W szczególności należy wziąć pod uwagę osiągane przychody, posiadane rezerwy finansowe, planowane wydatki czy umiejętność akceptowania strat. Należy uwzględnić również sytuację rodzinną, stan zdrowia i wiek. Bogata oferta rynku finansowego pozwoli każdemu znaleźć optymalny produkt strukturyzowany – szyty na miarę.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK