Wybierz branżę i znajdź firmę odpowiadającą Twoim potrzebom.
szukana fraza 
 
 
Strona 1 z 3 

Zakup auta na firmę – leasing czy kredyt samochodowy?

Dowiedz się w jaki sposób zaoszczędzić kupując auto na firmę. Jaka forma finansowania jest lepsza - kredyt czy leasing?
Kredyt czy leasing na firmowe auto?
Kredyt czy leasing na firmowe auto?

Formy finansowania samochodu

Samochód, z jednej strony ułatwia funkcjonowanie firmy, ale z drugiej strony stanowi spory wydatek. To powoduje, że decyzja związana z jego zakupem wymaga wnikliwej analizy wszelkich możliwości, które posiadamy. A możliwości finansowania zakupu mamy kilka. Możemy skorzystać z formy zewnętrznego finansowania w postaci kredytu lub leasingu. Jeśli posiadamy natomiast gotówkę, nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy właśnie ją wykorzystali do zakupu naszego pojazdu.

Leasing czy kredyt?

Z punktu widzenia przedsiębiorcy interesuje nas kilka czynników. Po pierwsze oczywiście koszty produktu, czyli oprocentowanie oraz opłaty i prowizje. Po drugie możliwość amortyzacji pojazdu oraz wpisu w koszt uzyskania przychodu. Jak powyższe elementy wyglądają w każdym z produktów? Leasing wymaga rozróżnienia na dwa rodzaje – leasing operacyjny i leasing finansowy. W przypadku pierwszego, leasingobiorca wpisuje w koszt uzyskania przychodu całą ratę. Nie odlicza natomiast amortyzacji. W przypadku leasingu finansowego, odlicza od podatku amortyzację, ale z raty odliczana jest tylko część odsetkowa. Leasing finansowy, w związku z jego konstrukcją i mniejszymi korzyściami podatkowymi, jest rzadziej spotykany na rynku. Skupmy się, zatem na leasingu operacyjnym i przeanalizujmy przykład.

Załóżmy, że przedsiębiorca dokonuje zakupu samochodu o wartości 65 tyś zł w leasingu operacyjnym. Zakładając, że rata wynosi 1500 zł, firma odlicza od podatku 285 zł (przy założeniu podatku liniowego w wysokości 19 %). Rzeczywisty wypływ gotówki z firmy będzie wynosił w tym przypadku 1215 zł. Jak będzie wyglądało odliczenie w przypadku kredytu? Kosztem w przypadku kredytu będą tylko odsetki. Posiłkując się przykładem samochodu za 65 tyś zł możemy założyć ratę na poziomie ok 2000 zł, przy czym odsetki na początku stanowią tylko ok 800 zł. Oznacza to tarczę podatkową na kosztach na poziomie 150 zł. Wypływ gotówki jest zatem większy w przypadku kredytu i wynosi 1850 zł.  Kwota ta będzie rosnąć na przestrzeni czasu, ponieważ rata odsetkowa w kredycie będzie maleć na skutek spłacania naszego zadłużenia w stosunku do banku. Razem z ratą maleć będzie oczywiście wysokość tarczy podatkowej.

Polecamy: Odliczenie VAT przy leasingu auta osobowego - porada

Liczba komentarzy:
dodano: 2013-08-13 20:56 przez:Karol
W całej rozciągłości NIE zgadzam się z wnioskiem, że leasing jest korzystny. Autor nie wspomniał o amortyzacji (kredyt bankowy = dla celu podatku, jesteś właścicielem samochodu). Ponadto suma sumarum w końcowym rozrachunku leasing jest droższy tzn. realnie więcej zapłacimy. Wystarczy tylko zebrać dane od banku (kredyt) oraz firmy leasingowej i porównać. Wstawić do arkusza podatkowego ... i jest wniosek autentyczny ( a nie jakiś artykuł sponsorowany)
dodano: 2013-08-01 12:47 przez:Juhass
No nie wiem jak jest z autem, ale wiem, że w przypadku sprzętu do myjni parowej dużo bardziej opłacał mi się leasing od greensteam, niż jakakolwiek inna opcja. Może to też zależy od indywidualnych uwarunkowań i podejścia do biznesu.
dodano: 2013-08-01 11:51 przez:prestige
Autor to teoretyk, chociaż mógłby teoretycznie opisać co się stanie jak nie będziemy mogli spłacać rat?
Ludzie tylko kredyt, żaden leasing!!!
dodano: 2013-07-08 12:46 przez:tollek
auto można finansować na wiele sposobów, w tym artykule http://trans-poland.pl/samochody-flotowe/ wyczytałem, że najlepszym sposobem jest system mieszany, i właśnie chyba w ten sposób będę finansował auto w swojej firmie
dodano: 2013-04-16 08:21 przez:gabi1234
Leasing jest chyba lepsza opcją niż kredyt
Zamów darmowy newsletter

Niezbędnik »

Leasing a kredytSkładki ZUS przedsiębiorców
Ryczałty samochodoweLimit jednorazowej amortyzacji

Społeczność

ZOSTAŃ NASZYM EKSPERTEM