| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Samochód w leasingu > Zakup auta na firmę – leasing czy kredyt samochodowy?

Zakup auta na firmę – leasing czy kredyt samochodowy?

Dowiedz się w jaki sposób zaoszczędzić kupując auto na firmę. Jaka forma finansowania jest lepsza - kredyt czy leasing?

Formy finansowania samochodu

Samochód, z jednej strony ułatwia funkcjonowanie firmy, ale z drugiej strony stanowi spory wydatek. To powoduje, że decyzja związana z jego zakupem wymaga wnikliwej analizy wszelkich możliwości, które posiadamy. A możliwości finansowania zakupu mamy kilka. Możemy skorzystać z formy zewnętrznego finansowania w postaci kredytu lub leasingu. Jeśli posiadamy natomiast gotówkę, nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy właśnie ją wykorzystali do zakupu naszego pojazdu.

Leasing czy kredyt?

Z punktu widzenia przedsiębiorcy interesuje nas kilka czynników. Po pierwsze oczywiście koszty produktu, czyli oprocentowanie oraz opłaty i prowizje. Po drugie możliwość amortyzacji pojazdu oraz wpisu w koszt uzyskania przychodu. Jak powyższe elementy wyglądają w każdym z produktów? Leasing wymaga rozróżnienia na dwa rodzaje – leasing operacyjny i leasing finansowy. W przypadku pierwszego, leasingobiorca wpisuje w koszt uzyskania przychodu całą ratę. Nie odlicza natomiast amortyzacji. W przypadku leasingu finansowego, odlicza od podatku amortyzację, ale z raty odliczana jest tylko część odsetkowa. Leasing finansowy, w związku z jego konstrukcją i mniejszymi korzyściami podatkowymi, jest rzadziej spotykany na rynku. Skupmy się, zatem na leasingu operacyjnym i przeanalizujmy przykład.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Załóżmy, że przedsiębiorca dokonuje zakupu samochodu o wartości 65 tyś zł w leasingu operacyjnym. Zakładając, że rata wynosi 1500 zł, firma odlicza od podatku 285 zł (przy założeniu podatku liniowego w wysokości 19 %). Rzeczywisty wypływ gotówki z firmy będzie wynosił w tym przypadku 1215 zł. Jak będzie wyglądało odliczenie w przypadku kredytu? Kosztem w przypadku kredytu będą tylko odsetki. Posiłkując się przykładem samochodu za 65 tyś zł możemy założyć ratę na poziomie ok 2000 zł, przy czym odsetki na początku stanowią tylko ok 800 zł. Oznacza to tarczę podatkową na kosztach na poziomie 150 zł. Wypływ gotówki jest zatem większy w przypadku kredytu i wynosi 1850 zł.  Kwota ta będzie rosnąć na przestrzeni czasu, ponieważ rata odsetkowa w kredycie będzie maleć na skutek spłacania naszego zadłużenia w stosunku do banku. Razem z ratą maleć będzie oczywiście wysokość tarczy podatkowej.

Polecamy: Odliczenie VAT przy leasingu auta osobowego - porada

Kredyt i leasing to także opłaty

Wpis w koszt uzyskania przychodu to nie jedyne parametry, które powinniśmy porównać. Ważne są dla nas także opłaty i koszty. Pierwszym z nich będzie oprocentowanie. Zakładając, że pożyczamy od banku w formie kredytu kapitał na okres 48 miesięcy musimy liczyć się z oprocentowaniem na poziomie 25 % - 30 % za cały okres. Tu leasing znów wypada lepiej. Dokonując wnikliwej analizy rynku jesteśmy w stanie znaleźć leasingodawcę, który sfinansuje zakup naszego samochodu przy oprocentowaniu w graniach 16 % - 25 % za cały okres.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

SIE30
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Zostań ekspertem Infor.pl »