| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Opodatkowanie leasingu > Leasing finansowy i operacyjny we flocie samochodowej

Leasing finansowy i operacyjny we flocie samochodowej

Podstawową różnicę między leasingiem finansowym a operacyjnym stanowi sposób rozliczania kosztów. Ekspert podpowiada, który sposób leasingowania wybrać do firmowej floty.

W leasingu finansowym samochód jest uwzględniany w bilansie u korzystającego, zaś kosztem uzyskania przychodu są dla niego tylko odsetki od raty leasingowej. Odliczyć może również odpisy amortyzacyjne oraz koszty użytkowania przedmiotu leasingu, np.: serwisowanie, paliwo, ubezpieczenie itp.

Przy leasingu operacyjnym samochód amortyzuje finansujący (leasingodawca). Dla firmy korzystającej z usługi, kosztami uzyskania przychodu są raty leasingowe (w całości) – nawet jeżeli wartość auta przewyższa 20 tys. euro.

Do kosztów tych zalicza się również czynsz inicjalny, opłaty manipulacyjne, prowizje i – podobnie jak w leasingu finansowym – koszty użytkowania.

Podatek VAT płacony i odliczany jest od każdej faktury (dopóki nie osiągnie ustawowego limitu), dzięki czemu korzystający nie musi płacić dużej kwoty na początku umowy, jak w przypadku leasingu finansowego.

Polecamy: Jakie tajemnice kryją firmy leasingowe?

Leasing operacyjny jako narzędzie optymalizacji podatkowej

Leasing operacyjny jest więc użytecznym narzędziem optymalizacji podatkowej. Potwierdza to fakt, że samochody osobowe nabywane są zwykle z zastosowaniem tej formy finansowania, zarówno przez duże przedsiębiorstwa, jak i niewielkie lub korzystające z małych flot firmy.

W przypadku obydwu leasingów po zakończeniu umowy korzystający może nabyć samochód na własność, po opłaceniu ustalonej wartości rezydualnej (z ang. Residual Value – RV).

W przypadku samochodów ciężarowych, wykorzystywanych w działalności gospodarczej, nie ma ograniczeń podatkowych w zakresie uznawania wydatków za koszty uzyskania przychodu.

Polecamy: Jak planować budżet przy wynajmie długoterminowym?

Autor: Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK