REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Spekuluje się, że Portugalia przyjmie od Unii Europejskiej 60-80 mld euro.
Spekuluje się, że Portugalia przyjmie od Unii Europejskiej 60-80 mld euro.

REKLAMA

REKLAMA

W środę kurs eurodolara złamał opór na poziomie 1,4280. Rynki zbagatelizowały problemy finansowe Europy. Motywem ich działania były oczekiwania, związane z podwyżkami stóp procentowych w strefie euro oraz rezygnacja z podwyżek w USA.

Euro wzmocniłoby się dużo bardziej, gdyby niektóre kraje europejskie nie cierpiały z powodu nadmiernego zadłużenia. Wczoraj przewróciła się kolejna kostka dłużnego domina. Rząd Socratesa zwrócił się w środę do UE z prośbą o pomoc finansową. Podczas gdy rzecznik rządu konsekwentnie zaprzeczała tym planom, trwały debaty na temat skali pakietu pomocowego. Nieoficjalne szacunki wskazują na 60-80 mld euro, co jest zgodne z wcześniejszymi oczekiwaniami. Scenariusz bailoutu był już zdyskontowany, więc rynek nie zareagował na te doniesienia.

REKLAMA

REKLAMA

Niewielka była też skala reakcji na wczorajsze wskaźniki makroekonomiczne. O godzinie 11.00 opublikowano dane finalne o wzroście PKB w IV kwartale. Zgodnie z konsensusem, dynamika kwartalna wyniosła 0,3%, a w ujęciu rocznym – 2%. Godzinę później zamówienia w przemyśle niemieckim potwierdziły dobrą kondycję największej gospodarki Europy, rosnąc o 2,4% m/m. Oczekiwano 0,6% m/m.

Dobry dla franka okazał się odczyt inflacji CPI w Szwajcarii, która nieoczekiwanie wzrosła do 0,6% w marcu. Spodziewano się 0,2% wobec 0,4% w lutym. Kurs USD/CHF spadł w ciągu 15 minut o 55 pipsów.

Dowiedz się także: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w lutym?

Dziś wydarzeniem dnia będzie komunikat Europejskiego Banku Centralnego o poziomie stóp w Eurolandzie. EBC może rozegrać tą decyzję na 5 sposobów:
1. Stopy pozostają na dotychczasowym poziomie 1%
Ten najbardziej gołębi scenariusz jest zarazem najmniej prawdopodobny. Rada EBC straciłaby wiarygodność, a inflacja wymknęłaby się spod kontroli.
2. Podwyżka o 25 pb jako jednorazowe działanie
Ta wersja pokazałaby, że inflacja nie stanowi dużego problemu dla strefy euro. Jednak przy obecnej dynamice cen 2,6% i docelowej inflacji nie wyższej niż 2%, europejskie jastrzębie pozostałyby nieusatysfakcjonowane.
3. Podwyżka o 25 pb i niejasny komunikat
Ta opcja daje najwięcej możliwości i jest najbardziej prawdopodobna. EBC może podnieść stopy na jednym z kolejnych posiedzeń, zostawiając sobie jednocześnie możliwość bardziej gołębiego zachowania, gdyby rzeczywiście skok inflacji był jednorazowy.
4. Podwyżka o 25 pb i sygnał, że czekają nas dalsze podwyżki
EBC daje wyraźnie jastrzębi sygnał. Postrzeganie tej podwyżki jako początku cyklu wspiera euro, które może wzrosnąć do 1,4415, a nawet 1,4578 punktów oporu, wynikających z ekspansji Fibo i ubiegłorocznego szczytu.
5. Podwyżka o 50 pb
Zacieśnienie monetarne tej wielkości pokazałoby determinację Banku w zwalczaniu inflacji. Jednocześnie, uświadomiłoby skalę problemu dynamiki cen. Ponadto, wzrosłyby obawy o koszty finansowania funduszu stabilizacyjnego EFSF i krajów najbardziej zadłużonych. Byłby to w pewnym stopniu strzał w stopę dla Europy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Budżet domowy

Kurs EUR/PLN pokazuje, że euro rozpoczyna marsz w górę. Po zarysowaniu się formacji RGR, kurs spadł wczoraj poniżej 3,9826 – minimalnego zakresu ruchu po formacji RGR. Wrócił w te okolice dziś rano, przełamując linię trendu spadkowego. Najbliższy punkt oporu dla dalszych wzrostów wyznacza długoterminowy trend spadkowy. Przełamanie go, czyli wybicie ponad 4,0140, oznaczać będzie zakończenie trzytygodniowej aprecjacji złotego i potencjał do dalszych wzrostów do wysokości 4,046 - 4,063.

Bartosz Boniecki
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA