| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Portugalia przyjmie pakiet pomocowy

Portugalia przyjmie pakiet pomocowy

W środę kurs eurodolara złamał opór na poziomie 1,4280. Rynki zbagatelizowały problemy finansowe Europy. Motywem ich działania były oczekiwania, związane z podwyżkami stóp procentowych w strefie euro oraz rezygnacja z podwyżek w USA.

Euro wzmocniłoby się dużo bardziej, gdyby niektóre kraje europejskie nie cierpiały z powodu nadmiernego zadłużenia. Wczoraj przewróciła się kolejna kostka dłużnego domina. Rząd Socratesa zwrócił się w środę do UE z prośbą o pomoc finansową. Podczas gdy rzecznik rządu konsekwentnie zaprzeczała tym planom, trwały debaty na temat skali pakietu pomocowego. Nieoficjalne szacunki wskazują na 60-80 mld euro, co jest zgodne z wcześniejszymi oczekiwaniami. Scenariusz bailoutu był już zdyskontowany, więc rynek nie zareagował na te doniesienia.

Niewielka była też skala reakcji na wczorajsze wskaźniki makroekonomiczne. O godzinie 11.00 opublikowano dane finalne o wzroście PKB w IV kwartale. Zgodnie z konsensusem, dynamika kwartalna wyniosła 0,3%, a w ujęciu rocznym – 2%. Godzinę później zamówienia w przemyśle niemieckim potwierdziły dobrą kondycję największej gospodarki Europy, rosnąc o 2,4% m/m. Oczekiwano 0,6% m/m.

Dobry dla franka okazał się odczyt inflacji CPI w Szwajcarii, która nieoczekiwanie wzrosła do 0,6% w marcu. Spodziewano się 0,2% wobec 0,4% w lutym. Kurs USD/CHF spadł w ciągu 15 minut o 55 pipsów.

Dowiedz się także: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w lutym?

Dziś wydarzeniem dnia będzie komunikat Europejskiego Banku Centralnego o poziomie stóp w Eurolandzie. EBC może rozegrać tą decyzję na 5 sposobów:
1. Stopy pozostają na dotychczasowym poziomie 1%
Ten najbardziej gołębi scenariusz jest zarazem najmniej prawdopodobny. Rada EBC straciłaby wiarygodność, a inflacja wymknęłaby się spod kontroli.
2. Podwyżka o 25 pb jako jednorazowe działanie
Ta wersja pokazałaby, że inflacja nie stanowi dużego problemu dla strefy euro. Jednak przy obecnej dynamice cen 2,6% i docelowej inflacji nie wyższej niż 2%, europejskie jastrzębie pozostałyby nieusatysfakcjonowane.
3. Podwyżka o 25 pb i niejasny komunikat
Ta opcja daje najwięcej możliwości i jest najbardziej prawdopodobna. EBC może podnieść stopy na jednym z kolejnych posiedzeń, zostawiając sobie jednocześnie możliwość bardziej gołębiego zachowania, gdyby rzeczywiście skok inflacji był jednorazowy.
4. Podwyżka o 25 pb i sygnał, że czekają nas dalsze podwyżki
EBC daje wyraźnie jastrzębi sygnał. Postrzeganie tej podwyżki jako początku cyklu wspiera euro, które może wzrosnąć do 1,4415, a nawet 1,4578 punktów oporu, wynikających z ekspansji Fibo i ubiegłorocznego szczytu.
5. Podwyżka o 50 pb
Zacieśnienie monetarne tej wielkości pokazałoby determinację Banku w zwalczaniu inflacji. Jednocześnie, uświadomiłoby skalę problemu dynamiki cen. Ponadto, wzrosłyby obawy o koszty finansowania funduszu stabilizacyjnego EFSF i krajów najbardziej zadłużonych. Byłby to w pewnym stopniu strzał w stopę dla Europy.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Kurs EUR/PLN pokazuje, że euro rozpoczyna marsz w górę. Po zarysowaniu się formacji RGR, kurs spadł wczoraj poniżej 3,9826 – minimalnego zakresu ruchu po formacji RGR. Wrócił w te okolice dziś rano, przełamując linię trendu spadkowego. Najbliższy punkt oporu dla dalszych wzrostów wyznacza długoterminowy trend spadkowy. Przełamanie go, czyli wybicie ponad 4,0140, oznaczać będzie zakończenie trzytygodniowej aprecjacji złotego i potencjał do dalszych wzrostów do wysokości 4,046 - 4,063.

Bartosz Boniecki
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK