REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wzrosła liczba tzw. unemployment claims w USA do 388 tys. wobec oczekiwanych 380.
Wzrosła liczba tzw. unemployment claims w USA do 388 tys. wobec oczekiwanych 380.

REKLAMA

REKLAMA

Wczoraj zachowanie kursów walut było zdeterminowane przez trzy publikacje. O godz. 11.00 Eurostat podał do wiadomości dane na temat nieoczekiwanego wzrostu inflacji w strefie euro, która w marcu osiągnęła 2,6%, zwiększając się od początku lutego o 0,2%.

Był to wynik zdecydowanie powyżej oczekiwań i w efekcie kurs głównej pary znalazł się na poziomie 1,4232 – w okolicach tegorocznych maksimów. W dalszej części dnia szala przechyliła się na korzyść dolara.

REKLAMA

Około godziny 14.00 okazało się, że Portugalii nie udało się zredukować ubiegłorocznego deficytu do zapowiadanych przez rząd 7%, a dziura w budżecie osiągnęła 8,6%. Spowodowało to osłabienie się euro wobec dolara o niemal 50 pipsów w ciągu godziny.

Dodatkowo, na rynek napłynęły rozczarowujące dane o wzroście liczby podań o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach. Tzw. unemployment claims wyniósł 388 tys. wobec oczekiwanych 380. Ponadto, zrewidowano w górę poprzedni odczyt z 382 do 394 tys. Lepsza niż się spodziewano okazała się za to publikacja o ilości zamówień na dobra trwałego użytku. Spadek o 0,6% wobec oczekiwanej zniżki o -0,9% (z wyłączeniem środków transportowych -0,3% wobec -0,6%) to dobry wynik.

Dowiedz się także: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w lutym?

Dziś w nocy poznaliśmy indeksy PMI dla Chin. Oficjalna miara rządowa, według CFLP, wzrosła do 53,4 z 52,2. Oczekiwano wyraźniejszej poprawy – do poziomu 54. Również poniżej oczekiwań wzrosła miara chińskiego PMI według HSBC. Odczyt na poziomie 51,8 (wobec 51,7 miesiąc wcześniej) rozczarował – konsensus był na poziomie 52,5. Na drugim biegunie uplasował się polski przemysł, który w marcu miał się nad wyraz dobrze. Znalazło to odzwierciedlenie w znacznym wzroście PMI do 54,8 z 53,8 (spodziewano się spadku do 53,4).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Lokaty

REKLAMA

Dzisiejszy dzień powinien przebiegać pod znakiem raportu nonfarm payrolls. Liczbę nowych miejsc pracy w gospodarce amerykańskiej poznamy o 14.30. Prognozowany jest niewielki spadek do 190 tys. ze 192 tys. przed miesiącem. Sytuacja techniczna nie daje jasnych wskazań co do wpływu payrollsów na rynek. Na czterogodzinnym wykresie eurodolara widać tworzącą się formację inside bar. Jeżeli obroniony zostanie poziom 1,4140, prawdopodobne będzie wybicie górą powyżej oporu na 1,4232 i atak na nowe szczyty. Ponadto, za kontynuacją wzrostów kursu przemawia wybicie z kanału trendu spadkowego.

Kontynuacja wzrostów pary EUR/USD oznaczałaby dobre nastroje i nastąpiłaby prawdopodobnie w następstwie wyniku raportu NFP powyżej spodziewanych 190 tys. Dziś, oprócz odczytu nonfarm payrolls, poznamy też indeks PMI dla przemysłu amerykańskiego. Publikowany o godz. 16 wskaźnik powinien pokazać niewielki spadek do 61 z 61,4 w lutym.

Bartosz Boniecki
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA