| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Mniejsza wartość dolara przed komunikatem FED

Mniejsza wartość dolara przed komunikatem FED

Wczoraj w późnych godzinach wieczornych i dzisiaj rano eurodolar osiągnął dwa nowe maksima, odpowiednio 1,3703 i 1,3706. USD traciło na wartości w stosunku do innych walut, w tym brytyjskiego funta, który doznał wczoraj uszczerbku wskutek nadspodziewanie słabych wyników dynamiki wzrostu PKB za IV kwartał. Ten ostatni zdołał w niewielkim stopniu odreagować wczorajszy spadek.

Wczoraj późnym wieczorem notowania EUR/USD ustanowiły nowe, lokalne maksimum na poziomie 1,3703. Zostało ono dzisiaj rano poprawione na 1,3706. Amerykańska waluta słabła też w relacji do pozostałych, nawet brytyjskiego funta, który nieznacznie odreagował wczorajszy silny spadek spowodowany słabymi danym o dynamice PKB w IV kwartale.

Parze GBP/USD nie udało się jednak sforsować kluczowego technicznego oporu na 1,5840. Inwestorzy wprawdzie zwrócili uwagę na wystąpienie szefa Banku Anglii, ale zdają sobie też sprawę z tego, że Mervyn King stanął przed dość trudnym zadaniem. We wczorajszych słowach starał się on akcentować problem, wynikający z zagrożenia inflacją, chociaż jednocześnie dawał do zrozumienia, że ruchy banku centralnego będą musiały być dość wyważone, a podwyżka stóp byłaby możliwa tylko w sytuacji pojawienia się ryzyka tzw. drugiej rundy, czyli wskutek wzrostu płac.

Dzisiaj w godzinach nocnych miało miejsce wystąpienie Baracka Obamy przed połączonymi izbami Kongresu. W swoim orędziu prezydent USA zaproponował uproszczenie i obniżenie podatków dla przedsiębiorstw, cięcia wydatków na obronność, a także zamrożenie wydatków z budżetu federalnego, co może dać 400 mld USD oszczędności w ciągu 10 lat. To pewien ukłon w stronę zdominowanego przez Republikanów Kongresu – Obama zdaje sobie sprawę z tego, że na dalsze pompowanie pieniędzy w gospodarkę zgody nie będzie. Po słowach prezydenta obniżyły się rentowności amerykańskich obligacji, gdyż teoretycznie postulaty mówcy są mniej „inflacjogenne”. Kluczowym wydarzeniem dla rynków będzie jednak dzisiejszy komunikat FED – w zasadzie można stwierdzić, że wszystko zostanie mu podporządkowane. Nie wykluczone, że zaakcentowanie ryzyka inflacji przyniesie umocnienie dolara w godzinach wieczornych.

Dowiedz się także: Jakie trendy panują na rynkach wymiany walut?

W kraju od wczorajszego zamknięcia złoty pozostaje bez większych zmian. O godz. 9.21 euro było warte niecałe 3,88 zł, dolar – 2,83 zł. Nieznacznie potaniał frank, schodząc poniżej 3,00 zł. To wynik rannej zwyżki EUR/CHF do 1,2930. Z analizy technicznej wynika, że przestrzeń zwyżki zamyka się w granicach 1,2950-90. Dla złotego kluczowy okaże się dzisiejszy, wieczorny komunikat FED. Jeżeli przyniesie on umocnienie dolara, nasza waluta też straci, zwłaszcza że inwestorzy pamiętają wczorajsze słowa Andrzeja Bratkowskiego z RPP, który mówił, że lepszym terminem do podwyżki byłby maj-czerwiec, a nie marzec.

reklama

Polecamy artykuły

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Barack Obama zaproponował oszczędności w gospodarce.
Barack Obama zaproponował oszczędności w gospodarce.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Łunio

Niezależny ekspert ds. programu Płatnik. Były wieloletni administrator przekazu elektronicznego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Odpowiadał za administrację siecią i aplikacjami interakcyjnymi (m.in. programem Płatnik) w Kompleksowym Systemie Informatycznym i od strony klienta ZUS. Doświadczony szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK