| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Stopy procentowe bez zmian?

Stopy procentowe bez zmian?

Złoty zachowuje się w różny sposób względem innych walut. Konsolidacja pary EUR/PLN wokół psychologicznej bariery 4,00 trwa i powinna utrzymywać się w ciągu kolejnych sesji. Od kilku dni notowania USD/PLN idą w górę, zaś w przypadku CHF/PLN uwidoczniła się dynamiczna zwyżka.

Wczoraj kurs EUR/CHF znacząco pogłębił dotychczasowe, historyczne minimum. Co za tym idzie, wartość franka względem złotego pokonała tegoroczne maksimum i przekroczyła poziom 3,19. Najbliższy, niezbyt istotny opór dla notowań tej pary walutowej stanowi psychologiczna bariera 3,20. Ograniczenie to powinno, przynajmniej chwilowo, hamować wzrost CHF/PLN, zwłaszcza, że notowania EUR/CHF są już silnie wyprzedane, a przerwa między osłabieniem euro względem franka byłaby jak najbardziej wskazana.

Dowiedz się także: Jak silna jest gospodarka Niemiec w porównaniu z USA?

Nieco zaskakująca jest bierność szwajcarskich władz monetarnych. Wykorzystując mniejszą, przedświąteczną płynność na rynku, miałyby stosunkowo duże szanse na przeprowadzenie skutecznej interwencji, osłabiającej franka. Brak takich działań może oznaczać, iż nie są one silnie zdeterminowane do obrony waluty przed aprecjacją bądź też obawiają się presji ze strony międzynarodowego środowiska, które przeciwstawia się osłabianiu krajowych walut w celu wspierania gospodarki. Obecna bierność szwajcarskiego banku centralnego jest zdecydowanie złą informacją dla osób, posiadających kredyt we frankach. Zachęca natomiast inwestorów do kontynuowania zakupów tej waluty i prowadzi do jej umocnienia.

Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Wiele wskazuje na to, iż nie zaskoczy ona uczestników rynku i zgodnie z tradycją, pozostawi koszt pieniądza w grudniu na dotychczasowym poziomie. Do podwyżki stóp, która jednak powinna zostać wprowadzona w ciągu najbliższych trzech miesięcy, zniechęcają obecnie m.in. ciągłe zawirowania wokół strefy euro oraz niewielka zniżka inflacji konsumentów (CPI) w listopadzie.

Kurs EUR/USD nie notuje tak dynamicznej zniżki, jak para EUR/CHF, która jest obecnie głównym wyznacznikiem ponownego wzrostu obaw inwestorów, związanych z sytuacją w strefie euro. Ryzykowniejsze aktywa nie reagują na ten wzrost, bowiem dzięki nim uczestnicy rynku chcą utrzymać do końca roku potencjalnie wysokie zyski. Wczoraj eurodolar nieznacznie pogłębił poniedziałkowe dołki, schodząc w okolice 1,3070, a dzisiaj kształtuje się ponad tym poziomem. W najbliższych dniach notowania tej pary walutowej powinny pozostawać umiarkowanie stabilne, zachowując jednocześnie potencjał do powolnego spadku. Większe zmiany prawdopodobnie będziemy obserwować już po Nowym Roku, kiedy napłyną dane z amerykańskiego sektora pracy. Wówczas na pierwszy plan mogą również wyjść obawy, związane z sytuacją panującą w mniej rozwiniętych krajach strefy euro.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Już dziś poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych.
Już dziś poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK