| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Większa dostępność kredytów z dopłatą

Większa dostępność kredytów z dopłatą

Z końcem I kwartału nastąpiły istotne zmiany w warunkach udzielania kredytów z dopłatą od państwa. Przede wszystkim zmieniono limity cen m2 uprawniające do skorzystania z kredytu z dopłatą.

W rezultacie wzrostu marż kredytów z dopłatą może się okazać, że zaciągnięcie takiego kredytu jest mniej korzystne od zaciągnięcia zwykłego kredytu w złotych. Z wyliczeń Expandera wynika, że w przypadku kredytu z dopłatą zaciągniętego na kwotę 300 tys. zł (na 30 lat, 25% wkładu własnego, marża 5,55%) w Dom Banku początkowa rata przy uwzględnieniu dopłaty wyniesie 1758 zł. Tymczasem rata tradycyjnego kredytu z marżą 1,35% (taką stawkę oferuje m.in. BZ WBK) wyniesie 1701 zł.

Oprócz wzrostu marż, złą informacją dla osób zainteresowanych kredytem z dopłatą jest także spadek stawki referencyjnej, w oparciu o którą wyliczana jest dopłata. Stawka zmniejszyła się do 6,82% z 8,64% w pierwszym kwartale, czyli aż o 1,82 pkt. proc. Co prawda jednocześnie spadła stopa WIBOR, w oparciu o którą bank wylicza ratę kredytową, jednak wpływ tego czynnika jest mniejszy.

W efekcie tych zmian rata przeciętnego kredytu z dopłatą na 300 tys. zł (30 lat) wzrosła z 709 zł do 862 zł, czyli o 153 zł. Dopłata zmniejszyła się z kolei z 1080 zł do 852,5 zł. Stosunek dopłaty do raty całkowitej spadł z kolei z 60% do 50%. Jednocześnie wysokość raty całkowitej, wyliczanej w oparciu o stopę WIBOR, spadła z 1789 zł do 1715 zł.

źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

Aktualna oferta banków

reklama

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Niebieska Linia

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »