| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Co warto sprawdzić przed udaniem się na wakacje kredytowe?

Co warto sprawdzić przed udaniem się na wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe umożliwiają nam odroczenie spłaty kredytu hipotecznego w szwajcarskiej walucie nawet na 3 lata. Czy zawsze warto sięgnąć po takie rozwiązanie, gdy kurs franka jest wysoki? Ekspert finansowy wymienia plusy i minusy wakacji kredytowych.

Nie wszyscy kredytobiorcy mają możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Część banków standardowo nie oferuje bowiem takiej możliwości. Tak jest np. w mBanku czy Raiffeisen Banku. Należy jednak zaznaczyć, że kiedy pojawia się poważna przyczyna problemów ze spłatą należności, np. choroba czy utrata pracy, banki idą zwykle na rękę klientowi i zgadzają się na odroczenie spłaty. Zazwyczaj wymaga to jednak podpisania aneksu do umowy kredytowej.

W kontekście wakacji kredytowych warto też wspomnieć o ofercie Polbanku. Instytucja ta proponuje „Elastyczny kredyt hipoteczny”. Standardowo pozwala on nie tylko nie płacić jednej raty w roku, ale także zmieniać wysokość do 6 rat w każdym roku. Raty można więc zwiększać, jeśli przewidujemy, że kurs będzie po naszej myśli lub zmniejszać, jeśli spodziewamy się niekorzystnej ceny franka. Także w tym przypadku niespłacone części raty lub rat oczywiście trzeba spłacić później.

Na koniec warto również wspomnieć o możliwości spłaty rat bezpośrednio we frankach. Wtedy po pierwsze możemy kupić walutę tam, gdzie jest najtańsza. Po drugie, gdy kurs jest niższy, zyskujemy możliwość kupna większej ilości franków, która wystarczy na kilka najbliższych rat. Aby z takiego udogodnienia skorzystać, należy złożyć w banku odpowiednią dyspozycję. Wcześniej warto jednak sprawdzić warunki oferty. Co prawda wszystkie banki muszą nam umożliwić kupno waluty na rynku. Niestety, część instytucji nalicza z tego tytułu prowizję. Dodatkowo nie wszystkie banki przyjmą w kasie franki i wtedy trzeba je przekazywać przelewem, co nie zawsze jest tanie.


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wal

http://www.w-a-l.pl/

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »