REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które banki chętnie udzielały kredytów w 2010 roku?

Banki, które kreują siebie na hojnych kredytodawców, nie zawsze łatwo pożyczają nam pieniądze.
Banki, które kreują siebie na hojnych kredytodawców, nie zawsze łatwo pożyczają nam pieniądze.

REKLAMA

REKLAMA

Czy kampanie reklamowe, promujące kredyty, znalazły pokrycie w liczbie udzielonych kredytów? Zdaniem ekspertów pieniędzy nie żałowali klientom: Getin Noble Bank, PKO BP, ING Bank Śląski, Nordea i BOŚ. W BNP Paribas, BZ WBK i Citi Handlowym uzyskanie kredytu nie było już takie proste.

Dla osób poszukujących pożyczek prowadzona przez bank polityka kredytowa ma duże znaczenie. Tym bardziej, że część finansowych graczy mocno się maskuje. Niechętnie dzielą się pieniędzmi, ale kuszą klientów. Na rynku roi się od błyszczących, a w praktyce niedostępnych ofert kredytów mieszkaniowych czy konsumpcyjnych. Ich uzyskanie graniczy z cudem, bo bank ostro przesiewa chętnych. Ewentualnie wymaga ogromnej cierpliwości, ponieważ nie radzi sobie z nawałem zainteresowania i długo procesuje wnioski. Atrakcyjnymi ofertami i wspierającymi je kampaniami reklamowymi zapewnia sobie jednak uwagę rynku.

REKLAMA

Zeszłoroczne doświadczenia banków – umiarkowany przyrost kredytów i jednocześnie całkiem niezły wynik finansowy – rodzą obawy, że część instytucji okrzepnie w dotychczasowej polityce kredytowej.

Zyski banków (mld zł)

Dowiedz się także: Co wie o nas Biuro Informacji Kredytowej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Które banki mają pokrycie w czynach?

Kto więcej mówił, a kto więcej działał w zeszłym roku? Porównanie wartości kredytów klientów w poszczególnych bankach giełdowych na koniec 2009 i 2010 roku pozwala odpowiedzieć na to pytanie. Najbardziej, bo w granicach 20 proc., powiększył pulę kredytów Getin Noble Bank. I to po odjęciu bardzo silnego wpływu efektów kursowych. W tym czasie frank zdrożał o ponad 14 proc. a euro staniało o 3,6 proc. Ok. 10-13 proc. wzrósł portfel kredytowy PKO BP, ING Banku Śląskiego, Nordei czy Banku Ochrony Środowiska. Dla porównania, na całym rynku średni wzrost wartości kredytów wyniósł 9 proc., a po uwzględnieniu zmian notowań walut można go szacować na około 5 proc. Wynikiem lepszym od rynku o ok. 8 proc. mógł pochwalić się BRE (należą do niego mBank i MultiBank).

REKLAMA

Do pożyczania zdecydowanie nie kwapili się natomiast BNP Paribas, BPH, BZ WBK i Citi Handlowy. W każdym z tych banków w minionym roku klienci więcej oddali niż pożyczyli. O kredytowej hojności nie było raczej mowy w Kredyt Banku i Millennium. Bez większego rozmachu, bo o ok. 5 proc. zwiększyła się pula kredytów Pekao.

Nie można jednak zapominać, że odpowiedź na pytanie: pożyczać czy nie, wcale nie przychodziła bankom łatwo. Choć 2010 rok był zdecydowanie bardziej udany niż rok 2009, to odsetek złych kredytów w gronie firm zaczął poprawiać się dopiero po wakacjach, a wśród klientów indywidualnych przyhamował pod koniec roku.

Polecamy serwis: Lokaty

REKLAMA

A co generalnie decyduje o skłonności do pożyczania? W teorii: możliwości kapitałowe, czyli współczynnik wypłacalności (im wyższy tym lepiej) i odpowiedni zasób pieniędzy z depozytów. Nie jest to jednak pełny przepis. Ogromne znaczenie ma tutaj indywidualna polityka banku. Wystarczy spojrzeć na Getin Noble i Nordeę. Instytucje z czołówki najaktywniejszych kredytowo banków posiadają jedne z najniższych wskaźników wypłacalności wśród giełdowych banków. W czołówce powiększających portfel kredytowy nie ma natomiast Pekao i BZ WBK z imponującymi wskaźnikami wypłacalności.

Jeśli chodzi o zasoby depozytowe, w najbardziej komfortowej sytuacji, wśród notowanych na GPW banków, jest Citi Handlowy. Udzielone przez niego kredyty nieznacznie przekraczają połowę zgromadzonych depozytów, co jednak nie mobilizuje instytucji do walki o klientów, zainteresowanych pożyczkami. Podobnie jest w BZ WBK, gdzie kredyty stanowią mniej niż 80 proc. wartości depozytów, a chęci, aby chociaż rosnąć równo z rynkiem, brak. Ze sporych możliwości korzysta natomiast ING BSK, którego relacja kredytów do depozytów w grudniu 2010 roku wynosiła 63 proc.

Halina Kochalska, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA