REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co piąte mieszkanie kupuje student

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Pieniądze. Fot. Fotolia
Pieniądze. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wśród ogólnej liczby kupujących mieszkania w sierpniu, aż 20 proc. stanowili studenci. Zbliżające się rozpoczęcie roku akademickiego

Większe sprzedaż przez studentów

Nabywcami co piątego mieszkania, które w sierpniu zmieniło właściciela w mieście akademickim, byli student i jego rodzice – wynika z szacunków Home Broker. „Studenckie” zakupy znacznie skróciły czas potrzebny do sprzedaży mieszkania. Do podpisania umowy przedwstępnej potrzeba średnio 79 dni.

REKLAMA

Home Broker cyklicznie monitoruje, ile czasu zajmuje sprzedaż mieszkań. Proces sprzedaży rozbijamy na dwa etapy: pierwszy od wprowadzenia oferty do sprzedaży do zawarcia umowy przedwstępnej, a drugi od podpisania umowy przedwstępnej do zawarcia umowy ostatecznej. Długość procesu sprzedaży traktujemy jako jeden z mierników nastrojów rynkowych. W uproszczeniu można przyjąć, że na rynku wzrostowym transakcje zawierane są szybciej, ze względu na presję ze strony kupujących, a na spadkowym – wolniej. Uwaga! Analizowane dane dotyczą tylko rynku wtórnego.

Polecamy: Ustawa deweloperska 2012 - nowe prawa kupujących

Zakupy dla studentów skracają proces sprzedaży

W przypadku transakcji zakończonych w sierpniu, od daty ogłoszenia o chęci sprzedaży mijały średnio 124 dni, czyli o 21 dni mniej niż w przypadku transakcji zakończonych w lipcu. Oznacza to, że aby sprzedać mieszkanie w sierpniu, trzeba było „wystawić” je w kwietniu. Jest to znacznie lepszy wynik niż notowany na przełomie 2011 i 2012 roku, kiedy cały proces sprzedaży nierzadko zajmował ponad 150 dni.

Ta nagła poprawa może być wynikiem wejścia na rynek osób poszukujących mieszkań dla studentów. Są to z jednej strony inwestorzy poszukujący atrakcyjnych mieszkań na wynajem, a z drugiej rodzice nowo upieczonych żaków, których stać na to, aby zamiast łożyć na wynajem lokalu dla swojej pociechy przez pięć lat, zakupić nieruchomość.

– Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest zakup lokalu dwupokojowego, przy czym jeden z nich ma być wynajmowany, co znacząco obniża miesięczne koszty. Plus jest taki, że po skończeniu studiów dziecko ma solidne podstawy, aby się usamodzielnić, posiadając swój własny kąt – wyjaśnia Przemysław Wiśniewski, kierownik oddziału Home Broker z Sosnowca. Dodaje on ponadto, że z grona transakcji zawartych w sierpniu około 20% mogło być wynikiem zakupów dla studentów. Jeszcze dalej idzie Michał Śmigielski, doradca Home Broker z Poznania, który udział zakupów studenckich szacuje na 40% transakcji zawartych w sierpniu. Podkreśla on ponadto, że jeśli rodzice mają 2 - 3 dzieci studiujących w tym samym mieście, to ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem jest zakup, zamiast wynajmu. – Najatrakcyjniejsze są mieszkania, które można kupić z dofinansowaniem w programie „Rodzina na swoim” w części adresowanej dla singli. W takim układzie dziecko staje się właścicielem, a rodzice wspierają je swoją zdolnością kredytową. Problem w tym, że używane mieszkania kwalifikujące się do tego programu pojawiają się na poznańskim rynku rzadko i znajdują nabywców zwykle w ciągu kilku dni, bo szukają ich nie tylko rodzice żaków, ale też inwestorzy. – dodaje Michał Śmigielski. Warto w tym miejscu zauważyć, że zgodnie z szacunkami Home Broker ci drudzy mogą w tym roku liczyć na o blisko jedną dziesiątą wyższe rentowności z tytułu wynajęcia nieruchomości niż przed rokiem (więcej na ten temat pisaliśmy w raporcie z 17 sierpnia).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łatwiej znaleźć nabywcę

REKLAMA

Skrócenie się całego procesu sprzedaży, jest też konsekwencją tego, że mniej czasu potrzeba, aby podpisać umowę przedwstępną. Wstępne dane sugerują, że w przypadku transakcji zakończonych w sierpniu, od ogłoszenia chęci sprzedaży lokalu do podpisania umowy przedwstępnej mijało 79 dni, czyli ponad dwa i pół miesiąca.

W tym roku najwyższe wyniki tego miernika przypadały na styczeń i luty (około 130 dni). Średnia dla ostatnich 12 miesięcy wynosi natomiast 97 dni, co pozwalałoby na pozytywne odczytywanie najnowszych danych. Tegoroczny wynik jest też nieznacznie lepszy niż ten sprzed roku. W sierpniu 2011 r. podpisywano umowy przedwstępne w 84 dni od ogłoszenia chęci sprzedaży mieszkania. Okres od wprowadzenia oferty na rynek do podpisania umowy przedwstępnej to czas, jaki upływa na znalezienie drugiej strony transakcji.

Polecamy: Zakup mieszkania czy najem?

Gotówkowe przyspieszenie

Na uwagę zasługuje też fakt, że zgodnie ze wstępnymi danymi Home Broker w przypadku aż 30% transakcji zakończonych w sierpniu prawo do nieruchomości zostało przeniesione bez podpisania umowy przedwstępnej. Przynajmniej tyle mieszkań zostało więc kupionych bez udziału kredytowania bankowego, czyli w dużym uproszczeniu za gotówkę. Na tak wysoki wynik mógł mieć wpływ popyt zgłaszany przez inwestorów i rodziców szukających mieszkań dla studentów. Sierpniowy wynik jest wyższy niż średnia z ostatnich 12 miesięcy, która sugeruje, że 17% mieszkań używanych zostało sprzedanych za gotówkę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA