REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zarobić dzięki funduszom

REKLAMA

REKLAMA

Nawet 4,5% można było w październiku zarobić na funduszach inwestujących w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości. Nie wszystkie jednak sobie poradziły na trudnym rynku. Dwa podmioty odnotowały niewielkie zniżki. Średnia dla tej grupy za miniony miesiąc wyniosła 1,6%

Najlepiej w październiku radziła sobie Arka Nowej Europy. Może się ona pochwalić nie tylko dobrym wynikiem za miniony miesiąc, ale również najlepszym rezultatem w tym roku. Przyniósł 17,1% zysku. Na drugim biegunie był Skarbiec-Sektora Nieruchomości, który w październiku stracił 1%. W skali tego roku jest też najsłabszym podmiotem, przynoszącym 2,1% zysku. Polityka inwestycyjna obu funduszy wyraźnie się różni. Arka minimum 66% aktywów inwestuje w akcje i instrumenty udziałowe w Polsce, Austrii, Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i Turcji. Do 34% aktywów zaś może lokować w dłużne papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego. Założenie jest takie, by przynajmniej 50% aktywów przeznaczać na zakupy spółek działających na rynku nieruchomości i budownictwa. W przypadku Skarbca od 50% do 90% aktywów przypada na inwestycje w akcje i papiery dłużne oraz instrumenty rynku pieniężnego spółek z sektora nieruchomości i budownictwa, certyfikaty inwestycyjne i jednostki uczestnictwa oraz tytuły uczestnictwa zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Natomiast od 10% do 50% środków jest lokowane w dłużne papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego emitowane lub gwarantowane przez Skarb Państwa.

REKLAMA

Przeczytaj również: Ile dopłacimy za mieszkanie z widokiem

Na zróżnicowanie wyników funduszy nieruchomościowych ma też wpływ polaryzacja notowań tego rodzaju spółek na giełdzie. Dotyczy to zarówno deweloperów, jak i firm budowlanych. WIG-Deweloperzy, skupiający 18 najważniejszych firm z tego sektora, od maja tego roku pozostaje w stagnacji, podczas gdy cały rynek poszedł tym czasie wyraźnie w górę. W skali ostatnich 12 miesięcy jest najsłabszym indeksem branżowym na GPW. Ponosi 3,5% straty. WIG zyskuje w tym czasie ponad jedną piątą. Jednocześnie widzimy bardzo duże zróżnicowanie notowań poszczególnych firm. Podczas gdy jedne radzą sobie bardzo dobrze, tak jak na przykład zyskujące po około połowę Triton i J.W. Construction, inne, jak Marvipol i Plaza Centrum, mocno tracą. Znajduje w tym odzwierciedlenie sytuacji poszczególnych przedsiębiorstw, które w czasie kryzysu przyjmowały odmienne strategie działania i przyjmowały inne sposoby na rozwój, gdy koniunktura zaczynała się poprawiać. Część mocno wyprzedawała ofertę mieszkań, inni byli skłonni czekać na nadejście lepszych czasów i wyższych cen. Jedni rozbudowywali bank ziemi, inni skupiali się na wykorzystywaniu gruntów, które mieli już w posiadaniu.

Polecamy serwis Tanie mieszkanie

Podobnie jest ze spółkami budowlanymi. ABM Solid zyskał w październiku ponad jedną piątą, Budimex podrożał o ponad jedną dziesiątą, większość firm z tej branży traciła. Niektóre, na przykład jedna z czołowych spółek Polimex-Mostostal, nawet po ponad 5%.To pochodna wciąż niepewnej sytuacji w budownictwie, które co prawda wyraźnie przyspiesza, ale wciąż jeszcze trudno mówić o boomie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA