REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego polski rynek reaguje na wiadomości z Egiptu?

REKLAMA

REKLAMA

Mimo niskiego, łącznego PKB, które w 2009 r. opiewało na kwotę 58 141,5 mld dolarów i stanowiło zaledwie 0,32% PKB na świecie, Egiptowi udało się wpłynąć na światowe rynki. Wydawałoby się, że demonstracje w tym kraju stanowią problem lokalny, a ponad 100 zabitych osób i kolejne 2000 rannych nie są w stanie sprawić, że spadnie wartość indeksów giełdowych na świecie. Stało się jednak inaczej.

Wydarzenia z ostatnich czterech dni stycznia

REKLAMA

REKLAMA

W piątek wieczorem, 28 stycznia, amerykański indeks S&P 500 osiągnął najwyższy poziom w obecnej hossie – 1 302,67 pkt. – aby następnie stracić ponad 2%, zaś kurs zamknięcia wyniósł 1276,34 pkt. W poniedziałek, około godziny 18.00, zyskiwał on 0,46%. Podobnie zachowywały się inne indeksy na całym świecie; w USA najbardziej spadł NASDAQ, który obsunął się o 2,5%. 31 stycznia o godz. 18.00 rósł on o 0,18%.

Niewiele lepiej szło rynkom w Azji. Japoński indeks NIKKEI 225 spadł w piątek o 1,13%, zaś poniedziałkowa sesja zakończyła się stratą o 1,18%. Na warszawskim parkiecie w ciągu piątkowej i poniedziałkowej sesji także dominował kolor czerwony. W piątek spadki WIG20 sięgnęły 0,7%, a w pierwszym dniu tygodnia tracił on ponad 1%, aby zamknąć się neutralnie pod wpływem lepszych danych z USA. Bilans dwóch ostatnich dni dla WIGu, indeksu całego rynku, wyniósł -0,7% oraz -0,45%. Czy spadki światowych indeksów mogły wynikać z wewnętrznych napięć gospodarki, która pod względem wielkości PKB zajmuje 44 miejsce na świecie?

Uzasadnione obawy inwestorów

Egipt nie wyróżnia się niczym szczególnym. In plus można mu zapisać rozwinięty sektor turystyki i… pierwsze miejsce na świecie w eksporcie daktyli. O wiele ważniejsze jest jego położenie geopolityczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kraj ten graniczy od wschodu z Izraelem oraz Strefą Gazy, a od Jordanii i Arabii Saudyjskiej oddziela go wąski pas Morza Czerwonego. Po zachodniej stronie sąsiaduje z Libią i Algierią. Eskalacja konfliktu w Egipcie, a dodatkowo niepokoje w Tunezji, mogłyby zatem zaognić sytuację na całym Bliskim Wschodzie. Obecne protesty społeczne przeciwko 30-letnim rządom prezydenta Mubaraka są tłumione przy użyciu wojska, a w kraju wprowadzona została godzina policyjna. Najgorszy scenariusz zakłada wybuch wojny domowej. Gdyby dodatkowo w konflikt włączyły się kraje Bliskiego Wschodu, mogłoby to przyciągnąć uwagę światowych mocarstw. Poprzez dalszą destabilizację miałyby one prostszą drogę do poszerzenia swoich wpływów w tym obszarze.

Dowiedz się także: Na których rynkach finansowych nastąpi najbardziej dynamiczny rozwój w roku 2011?

Warto zapytać, dlaczego ten region jest ważny? Otóż wszystkie wymienione kraje łączy jedno – duża część ich dochodów pochodzi z wydobycia i sprzedaży za granicę ropy naftowej. Wszystkie są członkami OPEC.

Organizacja krajów eksportujących ropę naftową (Organization of the Petroleum Exporting Countries) zrzesza wszystkich, liczących się na rynku eksporterów tego surowca. Powstała w roku 1960, zaś obecnie, poprzez decyzje o wielkości wydobycia ma duży wpływ na cenę. Ceny ropy jako surowca energetycznego determinują koszty funkcjonowania przedsiębiorstw. W skrajnym przypadku mogą zaszkodzić całej gospodarce, wywołując stagflację – wysoką inflację i zerowy wzrost gospodarczy. Z pewnością nie służyłoby to naszym portfelom. Dlaczego tak się dzieje?

Wszystkim zależy na ropie!

Polecamy serwis: Kursy walut

Funkcjonowanie wszystkich przedsiębiorstw zależy od cen energii, której potrzebuje każdy. W przypadku nagłego spadku podaży ropy – surowca energetycznego – silnie wzrośnie jej cena. Spowoduje to zwiększenie kosztów firm, które będą zmuszone płacić astronomiczne rachunki za zużycie energii. Wyższe koszty zmuszą przedsiębiorstwa do podwyższenia cen produktów i usług. Wzrosną więc ceny chleba, mleka, wędlin, telewizorów, etc. Wywoła to masowy napływ żądań pracowników, aby podwyższono im płace. Ekonomiści nazywają to efektem drugiej rundy. W rezultacie nakręcona zostanie spirala inflacyjna, która przy zerowym wzroście gospodarczym wywoła stagflację. Wysoka inflacja, w jednocześnie zerowy wzrost gospodarczy, to trudne do zwalczenia problemy, które są przedmiotem obaw inwestorów.

Powiązanie Egiptu i Polski

REKLAMA

Skoro wiadomo już, że sytuacja w Kairze może doprowadzić do eskalacji konfliktu na cały region Bliskiego Wschodu, warto zastanowić się, jak ewentualnie wpłynie to na Polskę. Po pierwsze, wzrost cen ropy dotknie klientów i przedsiębiorstw na całym świecie, a więc także nas samych. Po drugie kraje Bliskiego Wschodu należą do tej samej kategorii inwestycyjnej, co my. Państwa te są klasyfikowane jako rynki wschodzące, a więc gospodarki rozwijające się. Międzynarodowe instytucje finansowe, które inwestują globalnie, traktują wszystkie gospodarki rozwijające się jako jeden portfel inwestycyjny, składający się z akcji spółek zlokalizowanych w różnych państwach. Dlatego wzrost ryzyka w jednym państwie przekłada się na niższą wartość całego portfela, a zarządzający takimi funduszami decydują się wyprzedać część swoich aktywów. W rezultacie dochodzi do spadków cen na giełdach.

Podsumowując, wpływ wydarzeń w Egipcie na polską giełdę jest dwojaki. Z jednej strony występuje ryzyko nagłego zmniejszenia się dostaw ropy, czyli znacznego wzrostu cen energii. Wywołana zostanie reakcja łańcuchowa: najpierw nastąpi silny wzrost inflacji, a to w konsekwencji może doprowadzić do stagflacji, czyli braku wzrostu gospodarczego i rosnących cen w gospodarce. Z drugiej strony, w opinii globalnych inwestorów Egipt i Polska zaliczają się do tej samej kategorii rynków wschodzących, tak więc wzrost ryzyka w regionie Bliskiego Wschodu przełoży się na słabsze notowania Polski.

Bartosz Boniecki Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA