| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Fundusze przyniosły zyski w kwietniu

Fundusze przyniosły zyski w kwietniu

Kwiecień okazał się udanym miesiącem dla właścicieli większości funduszy inwestycyjnych. Notowania funduszy rosły mimo kłopotów Grecji.

O dziwo, pomimo złych wiadomości płynących z rynków finansowych, warszawska giełda zakończyła pierwszy wiosenny miesiąc na plusie. Praktyczne bankructwo Grecji, a w ślad za nim nerwowe reakcje inwestorów także w kilku innych unijnych krajach (Hiszpania, Portugalia), co do których rosły obawy, że mogą podzielić los Grecji, nie wpłynęły w sposób znaczący na portfele właścicieli funduszy inwestycyjnych.

Niemal wszystkie główne indeksy mierzące koniunkturę na warszawskim parkiecie zachowały w kwietniu niespotykaną ostatnio zgodność, i zakończyły miesiąc z bardzo zbliżonym urobkiem. WIG, WIG20 i mWIG40 zyskały od 2 do 2,1 proc. i tylko sWIG80, wskaźnik najmniejszych spółek notowanych przy ul. Książęcej, wyłamał się z tego towarzystwa, rosnąc o niespełna 0,5 proc. Jednak ci, którzy inwestują właśnie w tym segmencie rynku, nie powinni narzekać, bo licząc od początku roku, to właśnie oni zarobili najwięcej. sWIG80 zyskał bowiem w tym czasie 12,6 proc., podczas gdy WIG 8,3 proc., zaś grupujący walory największych firm WIG20 zanotował wzrost o 6,7 proc.

Indeks

1M

3M

6M

12M

od początku roku

WIG

2,00%

8,08%

12,67%

49,20%

8,28%

WIG20

2,08%

6,92%

11,99%

41,65%

6,65%

mWIG40

2,09%

10,12%

13,92%

51,24%

8,62%

sWIG80

0,48%

8,48%

13,38%

45,24%

12,61%

Źródło: Analizy Online.

Przekłada się to oczywiście wprost na wyniki funduszy inwestujących w akcje małych i średnich przedsiębiorstw, które w ostatnich czterech miesiącach – wśród obserwowanych przez nas kategorii funduszy – okazały się najlepszą inwestycją, dając średnią stopę zwrotu na poziomie dokładnie takim, jak wspomniany powyżej sWIG80, czyli 12,6 proc.

W kwietniu fundusze akcji polskich małych i średnich spółek poradziły sobie jednak nieznacznie gorzej (średnio 1,6 proc.) od funduszy inwestujących na szerokim rynku akcji (2,2 proc.). Fundusze MiŚ zyskały przeciętnie tyle samo, co fundusze mieszane (zrównoważone i aktywnej alokacji), czyli 1,6 proc., zaś fundusze stabilnego wzrostu 0,8 proc.

Kłopoty Grecji w sposób oczywisty przekładają się na postrzeganie całej strefy euro przez inwestorów. Jest to widoczne w wynikach funduszy – do trzech najsłabszych grup w kwietniu należały fundusze akcji europejskich rynków rozwiniętych (-0,6 proc.), które w ujęciu walutowym przyniosły -1 proc., oraz fundusze dłużnych papierów wartościowych denominowanych w euro (w ujęciu walutowym straciły 0,2 proc.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »