| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Jak mądrze inwestować w fundusze? – cz. I

Jak mądrze inwestować w fundusze? – cz. I

Jak zmniejszyć ryzyko, związane z inwestowaniem na rynku finansowym? Na pewno warto mieć rozeznanie w funduszach inwestycyjnych. Prezentujemy pierwszą część poradnika, zawierającego wskazówki dla początkujących inwestorów. Ekspert omawia fundusze private equity i fundusze złota.

Od kilku lat funkcjonują fundusze, oparte na notowaniach złota, które są notowane na giełdach tzw. ETFs (Exchange Traded Funds). Ich wycena naśladuje bieżący kurs złota. Emitując udziały na rynku publicznym kupują jako zabezpieczenie złoto w postaci fizycznej. Największy fundusz złota, SPDR Gold Trust, notowany na giełdzie w Nowym Jorku, posiada obecnie w aktywach około 1200 ton czystego kruszcu.

Polecamy serwis: Kredyty

Kolejna kategoria funduszy złota zarządza aktywami na rynku instrumentów pochodnych (kontraktów terminowych lub opcji). Ulokowanie kapitału w takich funduszach pozwala na wykorzystanie umiejętności i doświadczenia specjalistów od zarządzania na rynkach metali szlachetnych i rynkach finansowych.

W najszersze spektrum aktywów inwestuje trzecia kategoria funduszy, które – oprócz instrumentów pochodnych – posiadają w portfelach również akcje spółek, związanych z branżą, obejmującą spółki wydobywcze, dokonujące rafinacji złota lub firmy jubilerskie. W tym przypadku mówimy o funduszach akcyjnych, a nie stricte o funduszach złota, lecz często korzystają one z takiej etykiety jako wyróżnika.

W Polsce największym funduszem złota jest Investor Gold FIZ, zarządzany przez Investors TFI. Strategia inwestycyjna funduszu opiera się o stałą ekspozycję na rynku złota z wykorzystaniem instrumentów pochodnych. W ubiegłym roku fundusz ten zarobił 63,8 proc.
Zarządzający funduszem zwiększają bądź redukują swoje zaangażowanie w zależności od sytuacji na rynku. Transakcje, zawierane na rynkach zagranicznych, są dodatkowo zabezpieczane przed skutkami niekorzystnych zmian kursów walutowych. Dzięki temu, przy słabnącym dolarze są zyski inwestorów posiadają ochronę, mimo że certyfikaty są wyceniane w złotówkach. Złoto od 10 lat znajduje się w trendzie wzrostowym a specjaliści przewidują dalsze zwyżki jego notowań. I nie są to oczekiwania pozbawione podstaw, bowiem istnieje wiele czynników fundamentalnych, które sprzyjają popytowi na ten szlachetny kruszec.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK