| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Które fundusze akcji zarobiły blisko 40% w roku 2010?

Które fundusze akcji zarobiły blisko 40% w roku 2010?

2010 r. przyniósł duże zyski tym, którzy są posiadaczami jednostek funduszy inwestycyjnych. Na 365 funduszy otwartych, przeszło połowa dała zarobek powyżej 10%. Ani jeden fundusz akcji polskich, niestosujący aktywnej alokacji, nie był stratny. Mniej zyskowne okazały się inne grupy.

W grupie funduszy zagranicznych najlepiej w skali roku wyszli inwestorzy, którzy koncentrowali swój portfel na rynkach wschodzących. Pierwsze miejsca w rankingu zajmują podmioty inwestujące na rynkach wschodzących Europy i Azji. Konkretne kraje, gdzie można było osiągnąć godziwy zysk, to przede wszystkim Rosja i Turcja. Zdecydowanie gorzej w zestawieniu wypadały rynki krajów rozwiniętych.

Całkiem przyzwoite zyski, o czym świadczy mediana 6,1%, przyniosły fundusze polskich obligacji. Bliski stopom zwrotu z funduszy akcyjnych wynik pokazał SKOK Obligacji. 11,4% w skali roku dało temu funduszowi pierwsze miejsce w zestawieniu z jego grupy. Wpadkę zanotował natomiast fundusz Allianz Obligacji, przynosząc ujemną stopę zwrotu. Strata w wysokości 1,6% zapewniła mu ostatnie miejsce w rankingu.

Oczywiście nie istnieje sposób, aby trafnie przewidzieć przyszłość, ale patrząc z obecnej perspektywy, rozpoczęty rok może wyglądać bardzo podobnie do minionego. Znowu największych stóp zwrotu należy oczekiwać z inwestycji w fundusze akcyjne. Dzięki bezprecedensowej w skali, ekspansywnej polityce monetarnej i fiskalnej USA, na dodatnią stopę zwrotu mają prawo liczyć nie tylko inwestujący w akcje notowane na Wall Street. Zyskać powinni także ci, którzy są posiadaczami jednostek funduszy akcji rynków wschodzących, w tym Polski, oraz funduszy powiązanych z rynkiem surowców. Z racji wciąż możliwej ekshalacji kryzysu fiskalnego, inwestycją obarczoną wyjątkowo podwyższonym ryzykiem są akcje państw strefy euro. Natomiast fundusze obligacji prawdopodobnie będą zachowywać się gorzej niż w 2010 roku.

reklama

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Autor:

CFA, Expander

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jednostki funduszy akcji rynków wschodzących, np. Polski, powinny przynosić zyski.
Jednostki funduszy akcji rynków wschodzących, np. Polski, powinny przynosić zyski.

Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »