| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Które fundusze akcji zarobiły blisko 40% w roku 2010?

Które fundusze akcji zarobiły blisko 40% w roku 2010?

2010 r. przyniósł duże zyski tym, którzy są posiadaczami jednostek funduszy inwestycyjnych. Na 365 funduszy otwartych, przeszło połowa dała zarobek powyżej 10%. Ani jeden fundusz akcji polskich, niestosujący aktywnej alokacji, nie był stratny. Mniej zyskowne okazały się inne grupy.

W grupie funduszy zagranicznych najlepiej w skali roku wyszli inwestorzy, którzy koncentrowali swój portfel na rynkach wschodzących. Pierwsze miejsca w rankingu zajmują podmioty inwestujące na rynkach wschodzących Europy i Azji. Konkretne kraje, gdzie można było osiągnąć godziwy zysk, to przede wszystkim Rosja i Turcja. Zdecydowanie gorzej w zestawieniu wypadały rynki krajów rozwiniętych.

Całkiem przyzwoite zyski, o czym świadczy mediana 6,1%, przyniosły fundusze polskich obligacji. Bliski stopom zwrotu z funduszy akcyjnych wynik pokazał SKOK Obligacji. 11,4% w skali roku dało temu funduszowi pierwsze miejsce w zestawieniu z jego grupy. Wpadkę zanotował natomiast fundusz Allianz Obligacji, przynosząc ujemną stopę zwrotu. Strata w wysokości 1,6% zapewniła mu ostatnie miejsce w rankingu.

Oczywiście nie istnieje sposób, aby trafnie przewidzieć przyszłość, ale patrząc z obecnej perspektywy, rozpoczęty rok może wyglądać bardzo podobnie do minionego. Znowu największych stóp zwrotu należy oczekiwać z inwestycji w fundusze akcyjne. Dzięki bezprecedensowej w skali, ekspansywnej polityce monetarnej i fiskalnej USA, na dodatnią stopę zwrotu mają prawo liczyć nie tylko inwestujący w akcje notowane na Wall Street. Zyskać powinni także ci, którzy są posiadaczami jednostek funduszy akcji rynków wschodzących, w tym Polski, oraz funduszy powiązanych z rynkiem surowców. Z racji wciąż możliwej ekshalacji kryzysu fiskalnego, inwestycją obarczoną wyjątkowo podwyższonym ryzykiem są akcje państw strefy euro. Natomiast fundusze obligacji prawdopodobnie będą zachowywać się gorzej niż w 2010 roku.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Autor:

CFA, Expander

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jednostki funduszy akcji rynków wschodzących, np. Polski, powinny przynosić zyski.
Jednostki funduszy akcji rynków wschodzących, np. Polski, powinny przynosić zyski.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Bławicka

Konsultant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK