REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze akcji od sześciu miesięcy dają zarobić

Krzysztof Stępień
wykres wzrost
wykres wzrost

REKLAMA

REKLAMA

Sierpień był kolejnym bardzo udanym miesiącem dla funduszy inwestycyjnych. Wszystkie strategie inwestycyjne sklasyfikowane w rankingu Expandera, niezależnego doradcy finansowego, przyniosły zyski, wynoszące średnio od 0,3% dla funduszy polskich papierów dłużnych do 11,7% dla funduszy akcji małych i średnich spółek. Inwestycje w fundusze w ostatnich 6 miesiącach dały zarobić nawet ponad 100%!

REKLAMA

Tylko w sierpniu najlepszy fundusz w zestawieniu, Arka Rozwoju Nowej Europy, który wyceniany jest w euro, zyskał 18,2%. Inne podmioty inwestujące w regionie Europy Środkowej i Wschodniej też uplasowały się w czołówce rankingu. Rynki takie jak: Litwa (wzrost o 43%), Estonia (plus 34%), Bułgaria (27,5%), Serbia (24,7%), Łotwa (20,9%), Kazachstan (17%), Węgry (12,2%), Czechy (9%) znalazły się w zeszłym miesiącu w gronie najsilniej rosnących na świecie. W takim towarzystwie wzrost WIG o 7,6% oraz WIG20 o 3,5% wygląda dosyć mizernie.

REKLAMA

Uniwersalne fundusze akcji polskich zyskały w zeszłym miesiącu przeciętnie 6,5%. Prawie 1/5 podmiotów w tej grupie wypracowała jednak dwucyfrowe stopy zwrotu w skali miesiąca. Rekordzista, Aviva Investors Nowych Spółek, odnotował wzrost wartości jednostki o 16,6%. Można przypuszczać, że stopy zwrotu znacznie przewyższające zmianę WIG to wynik sporego udziału w portfelach spółek z mWIG40. Indeks ten w sierpniu wzrósł o 14,5%, najmocniej wśród indeksów obrazujących sytuację w poszczególnych segmentach rynku. Spore wzrosty mogły być też efektem przeważenia akcji deweloperów (WIG-Deweloperzy zyskał 23,9% i był zdecydowanie najlepszym indeksem branżowym, a druga najważniejsza w tym indeksie spółka, Immoeast, poszła w górę o 3/4).

REKLAMA

Silna zwyżka w gronie średnich i małych spółek (sWIG80 zyskał 11,5%) spowodowała, że fundusze lokujące w tym segmencie są jako grupa liderem sierpniowego zestawienia. Nie oznacza to jednak, że inwestycja w dowolny fundusz z grupy małych i średnich spółek dała zwrot dwucyfrowy w skali miesiąca. Najsłabszy w tej grupie PKO/CS Akcji MIŚ Spółek zyskał tylko 4,6%.

O ile w skali 12 miesięcy sporo funduszy notuje jeszcze straty, to już wyniki półroczne wyglądają bardzo atrakcyjnie. W zestawieniu Expandera 4 fundusze wypracowały stopy zwrotu przekraczające 100%. To oznacza, że przez 6 miesięcy przynajmniej podwoiły kwotę powierzonego im kapitału. Rekordzista, Arka Akcji Środkowej i Wschodniej Europy, zarobił 128%. Kilkudziesięcioprocentowe zyski, a co dopiero trzycyfrowe, mogą być zachętą do inwestycji w fundusze akcji dla osób oczekujących szybkiego zysku. W ocenie analityków Expandera takie działanie obarczone jest dziś jednak bardzo wysoki ryzykiem, zwłaszcza w przypadku angażowania całości lub dużej części posiadanego kapitału.

Od kilku dni jesteśmy świadkami silnej przeceny na warszawskiej giełdzie i rynkach światowych. Skala spadku powinna ułatwić ocenę czy przecena jest jedynie korektą trwającego od 6 miesięcy trendu rosnącego, czy raczej to on był jedynie odreagowaniem po półtorej roku tendencji spadkowej. Środowa przecena o przeszło 4% w przypadku WIG spowodowała, że od szczytu nasz parkiet stracił już mniej więcej tyle, ile wyniosły najsilniejsze zniżki w ostatnich 6 miesiącach. Jeśli teraz skala spadków okaże się większa, to przemawiać to będzie za rozpoczęciem korekty całego 6-miesięcznego ruchu w górę. To może przynieść zniżkę WIG przynajmniej do 32-33 tys. pkt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku regularnych inwestycji w fundusze z bardzo długim horyzontem inwestycyjnym (np. oszczędzanie na emeryturę). Dla takich inwestorów dywagacje na temat tego, co jest korektą, a co trendem głównym, nie mają większego znaczenia. Paradoksalnie dla takich osób zniżki cen akcji, zwłaszcza w początkowym okresie akumulacji jednostek uczestnictwa, są korzystniejszym zjawiskiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA