| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Spadki w Chinach znów budzą obawy

Spadki w Chinach znów budzą obawy

Giełda w Szanghaju znów nieźle postraszyła świat. Spadki sięgały 6 - 7 proc. Taki ruch nie mógł pozostać bez echa. Na razie wielkiej reakcji na parkietach nie było, ale na rynku surowców można mówić o popłochu. Kontrakty na miedź zniżkowały o ponad 4 proc., a na ropę o ponad 3,5 proc. To nie rokuje najlepiej, także giełdowym parkietom.

Europa trochę się już wystraszyła spadków w Chinach. We Frankfurcie DAX zaczął od 1 proc. zniżki, paryski CAC40 tracił 0,6 proc. W Londynie na szczęście mają święto i giełda nie działała. Do końca dnia na głównych parkietach niewiele się zmieniło. Na giełdach naszego regionu sytuacja była dość zróżnicowana. Mocno tracił indeks w Bukareszcie, zniżkując o około 2,7 proc., węgierski BUX zniżkował w ciągu dnia o około 1 proc., w Sofii spadek sięgał 1,6 proc., ale w Pradze indeks zyskiwał 2,5 proc. Wraz z Tallinem i Rygą były to jedyne parkiety, na których indeksy poszły w górę. Na pozostałych nastroje raczej minorowe. Do godziny 16.30 nie było widać wielkiej nerwowości i skala spadków zbyt mocno się nie pogłębiła. Jeśli jednak zakończenie dzisiejszej sesji w Stanach Zjednoczonych będzie równie złe, jak jej początek, jutro może być niewesoło.

Od piątkowego wieczoru mamy do czynienia z umacnianiem się amerykańskiej waluty. To oczywiście reakcja na pogorszenie nastrojów na giełdach. Większość tego ruchu dokonała się już w piątek wieczorem, a dziś mieliśmy jego kontynuację. Euro potaniało z 1,43 dolara do nieco ponad 1,42 dolara. Zmiany są więc wyraźne, ale nie dramatyczne. Wszystko odbywa się w ramach trwającej od około dziesięciu dni konsolidacji.

W sytuacji gdy dolar rośnie w siłę, nasza waluta musi to odczuć negatywnie. Na razie wymiar tego „odczucia” nie przekracza 3 groszy. Jeszcze w piątek wieczorem dolara można było kupić za nieco ponad 2,83 zł, dziś trzeba już było płacić za niego 2,86 - 2,87 zł. Zmiany więc nie są wielkie. Nieznacznie zdrożało też euro, ale wciąż można je kupić poniżej 4,1 zł. Frank podrożał już w piątek i dziś trzymał się dość stabilnie poziomu 2,7 zł.

O korekcie w ciągu ostatnich dni zrobiło się trochę ciszej. I nadeszła. Pytanie tylko, czy to już „ta” korekta. Na razie sytuacja nie wygląda specjalnie groźnie, ale ostrzeżenia formułowane wcześniej są jak najbardziej aktualne. Wszystko wskazuje na to, że na czynniki sezonowe warto zwracać uwagę. Wrzesień nie należy do miesięcy najszczęśliwszych dla posiadaczy akcji i prawdopodobnie będzie tak i tym razem. Dobre wieści płynące z gospodarki światowej i polskiej okazały się niewystarczające do kontynuacji wzrostu. Jakiś powód do spadków najczęściej się znajdzie, a teraz za taki można uznać sytuację na giełdzie w Chinach. Dzisiejsza duża zniżka tamtejszych indeksów spowodowała spore spustoszenie na rynku surowców. Można się obawiać, że przeniesie się ona i na giełdy akcji. Początek dzisiejszej sesji na Wall Street zdaje się to potwierdzać.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK