| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Byki na amerykańskim wspomaganiu

Byki na amerykańskim wspomaganiu

Na naszej giełdzie panowały dziś dość zmienne nastroje. Po dobrym początku byki doprowadziły indeks największych spółek do ponad 1900 punktów. Później nastroje się pogorszyły i wskaźnik zjechał poniżej poziomu z początku sesji. Dobry start notowań za oceanem, gdzie indeksy rosły o 1,6-1,7 proc. spowodował, że końcówka dnia w Warszawie była znów wyraźnie wzrostowa. I to przy bardzo wysokich obrotach.

Podobną, choć nieco mniej dynamiczną tendencję od dwóch dni obserwujemy w przypadku euro. Od początku tygodnia wspólna waluta staniała z prawie 4,4 zł do 4,26 zł, ale po dojściu do tego ostatniego poziomu dziś rano, spotkała się z mocną kontrą i tuż po godzinie 10.00 za euro płacono 4,29 zł. Franka można było kupić dziś nawet za 2,8 zł, najtaniej od początku kwietnia. Ale poranny wyskok został szybko skorygowany i „szwajcar” zdrożał do 2,82 zł.

Podobnie zachowywały się waluty innych państw naszego regionu, co w połączeniu ze zdecydowaną poprawą nastrojów na giełdach wskazuje na zwiększoną aktywność zagranicznego kapitału. Mimo prób osłabienia naszej waluty około południa, nadal utrzymywała ona swą moc. I tak już zostało do końca dnia. Tuż przed godziną 16.00 dolar był notowany nieco poniżej 3,04 zł, euro poniżej 4,28 zł, a frank nieco ponad 2,8 zł.

W trakcie dzisiejszych notowań indeks największych spółek znalazł się przez moment 10 punktów ponad poziomem 1900 pkt. Jeszcze kilka dni temu większości obserwatorów rynku wydawało się to zupełnie nieprawdopodobne. Potwierdziła się więc jeszcze raz teza, że rynki potrafią rosnąć na fali kiepskich nastrojów. W ciągu dnia wydawało się, że przesadny optymizm został nieco poskromiony. Sytuacja na giełdach jest bardzo chwiejna i nawet duże kapitały mogą być angażowane tylko krótkoterminowo, w horyzoncie kilku sesji. Trzeba o tym pamiętać. Dzisiejsze spore wahania cen akcji i wartości indeksów odbywały się przy dużych obrotach. Ale, jak widać, chęć posiadania akcji za wszelką, czyli dużo wyższą cenę, była spora. Ale i próby realizacji kilku, a w wielu przypadkach kilkunastoprocentowych zysków w ciągu dwóch-trzech dni, były wyraźnie widoczne po zmniejszeniu skali wzrostów w ciągu dnia. Końcówka sesji była znów zdecydowanie bycza, dzięki wspomaganiu zza oceanu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK