| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Niższe bezrobocie w 2011 roku?

Niższe bezrobocie w 2011 roku?

W marcu odnotowano minimalny spadek bezrobocia – z danych GUS wynika, że odsetek bezrobotnych zmniejszył się o 0,1 pkt. proc., w porównaniu z lutym i stanowił 13,1 proc. W kwietniu możemy spodziewać się większej poprawy.

- W kwietniu sytuacja na rynku pracy powinna być już zacznie lepsza. Zatrudnienie wzrośnie w całym 2011 roku, a bezrobocie spadnie do 10,5 proc. - zapewnia dr Jacek Męcina, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

- Wolny spadek bezrobocia w marcu, zaledwie o 0,1 pkt. proc., ma silne uwarunkowania sezonowe. Późna wiosna i święta opóźniły wzrost zapotrzebowania na pracowników w takich branżach jak rolnictwo, ogrodnictwo, gastronomia, turystyka, handel, budownictwo czy infrastruktura. Dane kwietniowe powinny nas już zaskoczyć pozytywnie. Zatrudnienie prawdopodobnie wrośnie w całym 2011 roku, a bezrobocie może spaść do 10,5 proc.

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Rośnie produkcja i zatrudnienie, ale także wydajność. Wzrost wydajności o 6,1 proc. w I kwartale, po długim weekendzie styczniowym i sezonowych spadkach produkcji w okresie zimowym, to dobra wiadomość. Wpłynie to na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki. Jeśli tego dobrego wyniku nie popsuje zbyt duża presja płacowa, to zatrudnienie będzie coraz wyższe. Płace powinny rosnąć szybciej niż w 2010 roku, na poziomie 4,5 - 5,5 proc., choć w niektórych branżach i regionach, zwłaszcza na zachodzie Polski, presja na wzrost płac może być bardziej odczuwalna, m.in. jako efekt regionalny otwarcia niemieckiego rynku pracy.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Skuteczną metodą ograniczania negatywnego wpływu presji płacowej na konkurencyjność firm jest rozwój proefektywnościowych systemów wynagrodzeń. Jeśli wyższe płace będą powiązane ze wzrostem wydajności, nie wpłynie to negatywnie na konkurencyjność przedsiębiorstw – dodaje dr Jacek Męcina.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK