REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejskie indeksy mogą dziś pójść w górę

Coraz więcej członków Fed opowiada się za ograniczeniem programu skupu obligacji.
Coraz więcej członków Fed opowiada się za ograniczeniem programu skupu obligacji.

REKLAMA

REKLAMA

We wtorek, wbrew oczekiwaniom, nastąpił wzrost amerykańskich indeksów. Wszystko wskazuje na to, że dziś podobna sytuacja będzie miała miejsce na europejskich parkietach. Stanie się inaczej, jeżeli poznamy kolejne, złe publikacje.

REKLAMA

Inwestorzy na Wall Street wykazali się we wtorek odpornością na złe informacje, których napłynęło niemało. Trafne do tej pory prognozy chińskiej prasy mówiły o wzroście inflacji do 5-6 proc., sugerując, że grozi to kolejnymi podwyżkami stóp. James Bullard z Fed wskazał na możliwość okrojenia o 100 mld dolarów programu skupu obligacji i przestrzegł przed groźbą inflacji, wynikającą z luźnej polityki pieniężnej. Kolejny przedstawiciel Europejskiego Banku Centralnego uznał podwyżkę stóp w strefie euro w kwietniu za całkiem możliwą, Standard&Poor's obniżyła rating Grecji i Portugalii, ceny domów w amerykańskich metropoliach obniżyły się o 3,1 proc., a nastroje konsumentów mocno pogorszyły się. Po takiej dawce pesymizmu rynki powinny zaliczyć spory spadek.

REKLAMA

Tymczasem Amerykanie tylko trochę skrzywili się na początku sesji i wkrótce ruszyli do kupowania akcji. Po niecałej godzinie handlu indeksy wyszły na plus i byki, przez nikogo nie niepokojone, popychały je systematycznie w górę. Dow Jones i S&P500 wzrosły po 0,7 proc., a Nasdaq zyskał niemal 1 proc. Zwyżka przebiegła bez najmniejszej kontry podaży. Bardzo to wszystko dziwne i trudno dla tego paradoksalnego zachowania rynków znaleźć inne wyjaśnienie poza tym, że właśnie kończy się kwartał i w tych ciężkich czasach warto pokusić się o mały window dressing.

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Dziś na azjatyckich giełdach dominowały zwyżki. Nikkei szedł w górę o 2,5 proc. w reakcji na informację o wzroście produkcji w lutym o 0,4 proc., podczas gdy spodziewano się jej spadku o 0,3 proc. W porównaniu do lutego ubiegłego roku, dynamika produkcji wyniosła jedynie 2,8 proc., a liczono na zwyżkę o 3,8 proc. Reakcja japońskiej giełdy była więc przesadzona. Na Filipinach indeks szedł w górę o 3 proc., w Hong Kongu wzrost sięgał 1,7 proc., w Korei i Singapurze przekraczał 1 proc. Tylko w Szanghaju indeksy na godzinę przed końcem handlu znajdowały się w okolicach wtorkowego zamknięcia.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zyskujące 0,3-0,4 proc. kontrakty na amerykańskie indeksy wskazują na możliwość kontynuacji wzrostów za oceanem. W każdym razie pomogą europejskim inwestorom zacząć dzień na plusie. Do wtorkowych opinii Bullarda dziś dołączył kolejny członek Fed, Richard Fisher, deklarując, że zagłosuje przeciw przedłużeniu programu skupu obligacji. To już czwarty przedstawiciel Fed, opowiadający się za zakończeniem ilościowego luzowania polityki pieniężnej. Jego deklaracja stanowi bardzo istotny dla rynków sygnał, ale inwestorzy na niego nie reagują. Reakcja jednak z pewnością nastąpi.

Danych makroekonomicznych będzie dziś niewiele. Poznamy wskaźniki nastrojów w gospodarce strefy euro. Zwykle nie robią one większego wrażenia na inwestorach. Za oceanem opublikowane zostaną raporty ADP o zmianie liczby miejsc pracy i Challengera o planowanej liczbie zwolnień. Szacuje się, że w marcu przybyło 200 tys. etatów, o 17 tys. mniej niż w lutym. Analitycy liczą na spadek liczby zwolnień z 50,7 do 41 tys. Te dane mogą spowodować reakcję na rynkach, choć kluczowe informacje, dotyczące rynku pracy, pojawią się w piątek.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA