| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Sroga zima zaszkodziła niemieckiemu budownictwu

Sroga zima zaszkodziła niemieckiemu budownictwu

Początek stycznia upłynął w duchu informacji, płynących ze wskaźników wyprzedzających koniunktury za grudzień. Opublikowane dane podtrzymywały dobre nastroje na globalnych rynkach akcji. Ten tydzień będzie zdominowany przez publikacje, dotyczące wyników poszczególnych spółek w USA.

Dziś po zakończeniu sesji poznamy rezultaty finansowe za IV kwartał aluminiowego Alcoa. To pierwsza spółka z indeksu DJIA, która poda wyniki. Publikacja ta tradycyjnie uznawana jest za początek sezonu na wyniki rezultatów finansowych w USA. Można spodziewać się po nim korzystnych wiadomości. Zyski spółek z S&P 500 w przeliczeniu na akcję powinny zwiększyć się o około 20%, co jest gwarancją utrzymania wysokiego tempa poprawy, notowanego w poprzednich kwartałach. Nie uwzględniając firm z branży finansowej, progres ma być słabszy i wynieść 12% w skali roku.

Dowiedz się także: Jak zachowywał się rynek finansowy w pierwszym tygodniu stycznia 2010?

Dobre wiadomości z amerykańskiej gospodarki pozwalają wierzyć, że przedsiębiorstwom uda się sprostać oczekiwaniom analityków. Pytanie, czy to wystarczy do podtrzymania dobrych nastrojów na parkietach. Skala zwyżek z ostatnich miesięcy, jak również większy optymizm inwestorów, są widoczne, jednocześnie rodząc obawy, związane z jeszcze lepszymi wiadomościami. Cykl poprawy wyników finansowych za IV kwartał jest na tyle duży, że trudno oczekiwać jeszcze bardziej obiecujących rezultatów. W związku z tym uzasadnione wydaje się założenie, że wszelkie rozczarowania, które się pojawią, mogą spotkać się z negatywnym oddźwiękiem wśród inwestorów. Jednak powodów do zmartwień wcale nie musi być wiele.

Polecamy serwis: Lokaty

Surowa zima daje się we znaki niemieckiemu budownictwu. W grudniu indeks aktywności w tym segmencie gospodarki drastycznie obniżył się. Z 53,8 pkt w listopadzie spadł do zaledwie 36 pkt. Dobrą wiadomością był w tym odczycie relatywnie niewielki regres w zakresie nowych zleceń, co pozwala sądzić, że ochłodzenie koniunktury ma jedynie charakter sezonowy i oznacza raczej przesunięcie w czasie prac niż ich brak. Regres nastąpił we wszystkich sektorach rynku budowlanego. Największe załamanie stało się udziałem budownictwa infrastrukturalnego, gdzie spadek obserwujemy od 1999 r., czyli odkąd dysponujemy danymi o aktywności w niemieckim budownictwie. W budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym nastąpił pierwszy spadek od sierpnia 2010 r.

Regres w budownictwie ma miejsce również w Australii. W grudniu, kolejny miesiąc z rzędu, indeks aktywności 7. pozostawał poniżej bariery 50 pkt . W porównaniu z listopadem poprawił się jednak z 42,2 pkt do 43,8 pkt.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ciężka zima spowodowała znaczne, prawdopodobnie przejściowe, osłabienie aktywności w niemieckim budownictwie.
Ciężka zima spowodowała znaczne, prawdopodobnie przejściowe, osłabienie aktywności w niemieckim budownictwie.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Niebieska Linia

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK