REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tydzień na giełdzie bez większych emocji

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

REKLAMA

REKLAMA

Piątkową sesję nie bez kozery można uznać za najnudniejszą w tym tygodniu. Zmienność WIG20 nie przekraczała 15 pkt., a otwarcia i zamknięcia nie należały do przełomowych. Obroty wyniosły niewiele ponad miliard, co nie jest niczym szczególnym, biorąc pod uwagę utrzymującą się hossę.

Spokój panował na wszystkich europejskich rynkach, co wynikało głównie z kolejnego dnia bez istotnych publikacji makro. Jedynie poranne informacje z Chin można było interpretować jako dobry sygnał dla rozwoju globalnej gospodarki. Wzrost importu i eksportu w tym kraju jest wyraźnie wyższy od oczekiwań. Radość z tego faktu mąciła kolejna podwyżka stopy rezerwy obowiązkowej w chińskich bankach o 50 pkt. bazowych. To już szósta z tegorocznych podwyżek, które mają za zadanie ograniczyć ilość pieniądza w gospodarce i zmniejszyć inflację.

REKLAMA

Dowiedz się także: Które debiuty na GPW były najbardziej udane w 2010 r.?

Opublikowano dziś także bilans handlowy USA. W październiku amerykański import okazał się o 38,7 mld dolarów większy od eksportu. Mimo że ponad połowa tego deficytu przypadła na Chiny, nie miało to żadnego znaczenia. Ogłoszony został Indeks Uniwersytetu Michigan, a konkretnie jego wstępny odczyt, który wyniósł 74,2 pkt. – więcej niż przewidywano w prognozach. To najwyższy poziom od sześciu miesięcy. Można więc zakładać, że skoro zaufanie konsumentów rośnie, to przedświąteczne wydatki również przerosną oczekiwania. Nadal jednak w badaniach Amerykanie zdecydowanie wyżej oceniają bieżącą sytuację niż nadchodzące perspektywy. Nie dziwi to w obliczu utrzymującego się bezrobocia, które jest blisko rekordowego, 26-letniego poziomu.

Polecamy serwis: Kursyw walut

Podsumowując cały tydzień na GPW praktycznie, trudno dopatrzyć się zjawiska równie ciekawego co poniedziałkowy wystrzał na fiksingu. Indeksy przy mniejszych niż zwykle obrotach kreśliły trend boczny. Po tygodniu obie strony giełdowych zmagań mogą czuć przewagę na następne dni. Byki osiągnęły rekordowe poziomy, więc liczą na przedświąteczną kontynuację rajdu Św. Mikołaja. Z kolei zwolennicy podaży mają nadzieję na to, że skoro rynek nie chce rosnąć, to w końcu zniecierpliwienie inwestorów doprowadzi do jego spadku. W tym drugim wariancie ewentualna korekta mogłaby sięgnąć poziomu 2700 pkt. i nawet wtedy techniczne byki utrzymałyby przewagę, bowiem rynek nie zostałby wykupiony. Może do tego dojść, jeżeli na początku tygodnia niedźwiedzie będą chciały wykorzystać zapowiadaną, weekendową podwyżkę stóp procentowych w Chinach. Ten moment będzie raczej okazją do przeceny niż jej początkiem, ponieważ po krótkich perturbacjach rynek dojdzie do wniosku, że decyzja Chin nie ma większego znaczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA