| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Strefa euro w fazie obniżek ratingów?

Strefa euro w fazie obniżek ratingów?

Wczoraj w nocy agencja ratingowa S&P obniżyła ratingi Irlandii: długoterminowy i krótkoterminowy. Pierwszy został zmieniony z AA- do A, a drugi – z A-1+ do A-1. Pytanie, czy nastąpią dalsze obniżki? Ten scenariusz jest prawdopodobny, zwłaszcza że podobne posunięcie od poniedziałku planuje Moody’s.

Silny spadek EUR/USD wyraźnie przekłada się na zachowanie dolara w kraju, który może złamać dzisiaj poziom 3,00 zł. Mocne wsparcie to teraz okolice 2,95 zł. Wiele zależy od tego, czy EUR/USD będzie kontynuować zniżkę.

Polecamy serwis: Kursy walut

Złamanie kluczowego wsparcia na 1,3330, które wyznacza szczyt z sierpnia b.r., otwiera drogę do dalszych zniżek i jest jednocześnie sygnałem, że rozpoczęliśmy korektę całego wzrostu od maja do października (1,1875-1,4281), a być może też następną falę spadkową, analogiczną do tej z pierwszej połowy roku. To może skutkować zejściem EUR/USD w kolejnych tygodniach w okolice 1,26. Z drugiej jednak strony po tak silnych spadkach, jakie miały miejsce wczoraj, rośnie prawdopodobieństwo mocniejszego odreagowania w górę. Jeżeli na wykresie dziennym pociągniemy linię trendu po minimach z początku czerwca i września b.r., to przebiegnie ona obecnie w rejonie 1,3230-50 i nie wykluczone, że tym razem spełni swoją rolę. Zwłaszcza, że widać już pewne pozytywne dywergencje na dziennych oscylatorach. Mocny opór na dzisiaj to okolice 1,3380.

Przez wczorajszy spadek kurs GBP/USD wyraźnie wyłamał się z trendu wzrostowego, obserwowanego od maja b.r. Teraz najbliższy, istotny poziom wsparcia, to okolice 1,5650, wyznaczane przez październikowe minima. Mocny opór to okolice 1,5840. Dzienne wskaźniki wchodzą w ładne trendy spadkowe. Rewizja danych o PKB za III kwartał była zgodna z oczekiwaniami, wynosząc 0,8 proc. kw/kw i 2,8 proc. r/r., więc nie będzie mieć wpływu na rynek.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK