| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Strefa euro w fazie obniżek ratingów?

Strefa euro w fazie obniżek ratingów?

Wczoraj w nocy agencja ratingowa S&P obniżyła ratingi Irlandii: długoterminowy i krótkoterminowy. Pierwszy został zmieniony z AA- do A, a drugi – z A-1+ do A-1. Pytanie, czy nastąpią dalsze obniżki? Ten scenariusz jest prawdopodobny, zwłaszcza że podobne posunięcie od poniedziałku planuje Moody’s.

Silny spadek EUR/USD wyraźnie przekłada się na zachowanie dolara w kraju, który może złamać dzisiaj poziom 3,00 zł. Mocne wsparcie to teraz okolice 2,95 zł. Wiele zależy od tego, czy EUR/USD będzie kontynuować zniżkę.

Polecamy serwis: Kursy walut

Złamanie kluczowego wsparcia na 1,3330, które wyznacza szczyt z sierpnia b.r., otwiera drogę do dalszych zniżek i jest jednocześnie sygnałem, że rozpoczęliśmy korektę całego wzrostu od maja do października (1,1875-1,4281), a być może też następną falę spadkową, analogiczną do tej z pierwszej połowy roku. To może skutkować zejściem EUR/USD w kolejnych tygodniach w okolice 1,26. Z drugiej jednak strony po tak silnych spadkach, jakie miały miejsce wczoraj, rośnie prawdopodobieństwo mocniejszego odreagowania w górę. Jeżeli na wykresie dziennym pociągniemy linię trendu po minimach z początku czerwca i września b.r., to przebiegnie ona obecnie w rejonie 1,3230-50 i nie wykluczone, że tym razem spełni swoją rolę. Zwłaszcza, że widać już pewne pozytywne dywergencje na dziennych oscylatorach. Mocny opór na dzisiaj to okolice 1,3380.

Przez wczorajszy spadek kurs GBP/USD wyraźnie wyłamał się z trendu wzrostowego, obserwowanego od maja b.r. Teraz najbliższy, istotny poziom wsparcia, to okolice 1,5650, wyznaczane przez październikowe minima. Mocny opór to okolice 1,5840. Dzienne wskaźniki wchodzą w ładne trendy spadkowe. Rewizja danych o PKB za III kwartał była zgodna z oczekiwaniami, wynosząc 0,8 proc. kw/kw i 2,8 proc. r/r., więc nie będzie mieć wpływu na rynek.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK