REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

General Motors zaskakuje wszystkich

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

REKLAMA

REKLAMA

Dziś popyt był większy niż wczoraj, osiągając 2700 pkt.. na otwarciu WIG20. Niestety dobra passa nie trwała długo i na zamknięcie wróciliśmy już do minimów z poprzedniego dnia.

Cały handel przebiegał na tyle spokojnie, że spadki nie powodowały żadnych nerwów, ale martwić może fakt, że pozostałe europejskie parkiety wypadły znacznie lepiej. Największym problemem w WIG20 była TPSA, która straciła ponad 2 proc.

REKLAMA

Słaby dzień krajowego rynku nie był w żadnym stopniu wynikiem dzisiejszych danych makro. Publikacje z Polski były optymistyczne, ponieważ przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 3,9 proc., a więc minimalnie powyżej oczekiwań, a zatrudnienie zwiększyło się o 2,1 proc. Można powiedzieć, że krajowy rynek pracy rozwija się wręcz książkowo. Nie za szybko i nie za wolno. Do tego doszło jeszcze sprawozdanie z ostatniego posiedzenia RPP, ale nie zawierało żadnych konkretów, jednoznacznie wskazujących, że Rada zdecyduje się na pierwszą podwyżkę już w listopadzie. Z tego też powodu nie było żadnej reakcji na złotym.

Dowiedz się także: Jakie są czynniki inwestowania według Johna Neffa

REKLAMA

W sprawie Irlandii i wymuszaniu na tym kraju przyjęcia finansowej pomocy nic się nie wydarzyło, ale globalni inwestorzy mieli dziś inną „maskotkę”. Na amerykańską giełdę w glorii chwały powróciły akcje General Motors, a więc upadłego 16 miesięcy temu producenta samochodów. Gigant ustanowił historyczny rekord na światowych giełdach, sprzedając akcje o wartości ponad 20 mld dolarów. Popyt na jego akcje jest o tyle zaskakujący, że spółka chwali się świetnymi wynikami za ostatnie kwartały, a przecież to okresy, kiedy obowiązywały państwowe dopłaty do nowych samochodów. Dopłat już nie ma, ale entuzjazm jest. Nie będzie niczym dziwnym, jeżeli za kilka miesięcy dzisiejszy optymizm podzieli los dopłat.

Na lokalnym „podwórku” też mieliśmy podobną sprawę, ponieważ Eureko potwierdziło sprzedaż posiadanego pakietu 13 proc. akcji PZU po cenie jedynie nieznacznie niższej od rynkowej. Choć sprzedaż odbyła się poza rynkiem, to samo PZU zgromadziło dziś obrót na poziomie ponad miliarda złotych, a więc blisko 40 proc. całego rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Lokaty

REKLAMA

Przy takich gigantach pozostałe wieści z gospodarek były tylko nie znaczącymi dodatkami. Liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA była zgodna z oczekiwaniami, bo w kolejce po zasiłek ustawiło się 440 tysięcy osób, a na zakończenie nastroje poprawiła jeszcze informacja o indeksie Fed z Filadelfii, który zaskoczył wzrostem do poziomu 22,5 pkt. To tym większe zaskoczenie, że jeszcze w poniedziałek publikowany indeks NYES (rozwój gospodarczy w rejonie Nowego Jorku) wyraźnie spadł. Z tych danych na razie płyną wnioski, że usługi mają się słabo, ale produkcja trzyma się dobrze.

Czwartkowa sesja była koleją walką o poziom 2680 pkt. na WIG20, które wytrzymuje sukcesywne ataki podaży. Wsparcie to jest o tyle istotne, że stanowi piątkowe minima, ale nawet po ich przełamaniu losy średnioterminowego trendu wzrostowego rozstrzygną się dopiero na wysokości 2600 pkt. Na razie jest trochę taniej, ale nadal blisko ostatnich szczytów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA