REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nastroje inwestorów w USA: niedźwiedzie przeważają

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Zwyżkom na amerykańskim parkiecie z minionego tygodnia towarzyszyły umiarkowane obroty, co zmniejsza pozytywną wymowę ruchu w górę. Ponadto przełom sierpnia i września przyniósł znaczące pogorszenie nastrojów amerykańskich inwestorów.

Rynki wschodzące wciąż przyciągają globalny kapitał

REKLAMA

REKLAMA

Po dniu, w którym nie pracują amerykańskie rynki finansowe, trudno spodziewać się ciekawych wydarzeń. Wyraźna zwyżka z piątku, jaka miała miejsce na parkiecie w USA kończąca cały bardzo udany tydzień, w którym S&P 500 poszedł w górę o 3,7%, powinna skutkować podtrzymaniem dobrych nastrojów na europejskich rynkach. Takie założenie, że jest tym bardziej uzasadnione, że pozytywnie skończyły się notowania w Azji. Nie można jednak przejść obojętnie wobec faktu, że ubiegłotygodniowy ruch w górę na amerykańskim parkiecie nastąpił przy skromnych obrotach. To osłabia pozytywną wymowę zwyżek.

Ciekawie prezentowały się przepływy globalnego kapitału z tygodnia zakończonego 1 września. Fundusze akcji na świecie straciły 6,9 mld USD. Z podmiotów pieniężnych inwestorzy wycofali ponad 4 mld USD więcej niż wpłacili, a z mieszanych ponad 1 mld USD. Jedyną grupą, która pozyskiwała świeży kapitał, były fundusze obligacji. Dużo lepiej wypadły podmioty lokujące na rynkach wschodzących niż w państwach dojrzałych. To pokazuje, że utrzymują się cały czas tendencje, z jakimi mamy do czynienia od miesięcy. Wydaje się, że dopóki one trwają na rynkach rozwijających się nie dojdzie do mocniejszej przeceny.

Zobacz: Rodzaje funduszy

Miniony tydzień, wbrew kierunkowi indeksów, przyniósł istotne pogorszenie nastrojów inwestorów. Ankieta Investors Intelligence wykazała 29,4% byków i aż 37,7% niedźwiedzi. Poprzednio odsetek pesymistów był większy niż optymistów w połowie lipca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynki nieruchomości

W ostatnich dniach ponownie uwagę zaczynają przyciągać doniesienia z azjatyckich rynków nieruchomości. To one są najmocniej w ostatnich miesiącach rozgrzane. Na liście 5 państw z największym wzrostem w skali roku cen nieruchomości w II kwartale aż 3 to kraje azjatyckie (Singapur, Hong Kong i Tajwan). Uzupełniają ją Australia oraz Łotwa. We wszystkich tych miejscach, poza Łotwą, można mówić o oznakach spekulacyjnej bańki. Przeciwdziałanie jej narastaniu stało się jednym z ważniejszych celów działania tamtejszych władz. Ograniczają dostępność kredytów hipotecznych, zwiększają podaż gruntów pod budowę, tamują spekulacyjne zachowania.

Polecamy: Rynek nieruchomości

Na rozpoczynający się tydzień zaplanowana jest publikacja niewielkiej liczby danych dotyczących rynków nieruchomości. Uwagę głównie będą przyciągać decyzje banków centralnych, w Japonii, Australii, Wielkiej Brytanii, Kanady. Podwyżka kosztu pieniądza, z 0,75% do 1%, oczekiwania jest jedynie w ostatnim z tych państw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA