| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Nowa era polityki monetarnej w Europie

Nowa era polityki monetarnej w Europie

Zakup rządowych obligacji za 75 mld funtów zadeklarowały władze monetarne Wielkiej Brytanii. Nie jest wykluczone, że ta suma ulegnie podwojeniu w ciągu następnego pół roku. Wszystko zależy od reakcji rynków i całej gospodarki na pierwszy zastrzyk gotówki.

Decyzja Banku Anglii, ogłoszona przy okazji obcięcia stóp procentowych o kolejne 50 punktów bazowych, oznacza początek nowej ery polityki monetarnej w Europie.
Nowa polityka monetarna będzie polegać na niespotykanych do tej pory w Europie rozwiązaniach takich jak: bardziej agresywne drukowanie pieniądza. Z racji tego, że żyjemy w XXI wieku, pieniądz ma formę elektroniczną - prasy drukarskie nie pracują, a proces pompowania gotówki do gospodarki sprowadza się do operacji w księgach rachunkowych.

Tworzenie pieniądza polega na nabywaniu różnego typu aktywów od banków, by te po prostu je spieniężały. W teorii takie interwencyjne zakupy banku centralnego to tzw. Quantitaive Easing, a przedmiotem transakcji są najczęściej obligacje rządowe (ze względu na ich płynność). Gotówka jest obecnie wszystkim, a dużo gotówki w banku to większe szanse na kredyty dla firm i osób prywatnych. Gdy przedsiębiorcy i konsumenci łatwiej będą mogli uzyskać kredyt, zaczną wydawać. A stąd do wzrostu gospodarczego droga niedaleka. Bank Anglii kolejny raz obniżył stopy do rekordowo niskiego poziomu – 0,5 proc., lecz właśnie niestandardowe kreowanie pieniądza jest niezbędne, by odmrozić sparaliżowany kryzysem rynek kredytowy.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK