| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Na jakich zasadach funkcjonuje III filar w Polsce?

Na jakich zasadach funkcjonuje III filar w Polsce?

Eksperci finansowi radzą, jak skutecznie odkładać pieniądze na emeryturę. Młodzi ludzie nie mają złudzeń – środków, które są gromadzone przez ZUS i OFE, prawdopodobnie zabraknie dla nich. Co zrobić, żeby zagwarantować sobie spokojną przyszłość?

Pod tą nazwą kryje się inwestowanie w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Dla klienta oznacza to zobowiązanie do regularnego wpłacania przez z góry określony czas kwot o ustalonej wysokości. Środki te inwestowane są przez TFI w rozmaite papiery wartościowe, które w zamierzeniu mają przynieść mniej lub bardziej pewny dochód. Zostanie on wypłacony emerytowi po terminie zakończenia umowy. Wysokość wypłaty zależna będzie od ilości i wartości jednostek uczestnictwa, zapisanych na koncie danego użytkownika. Osoby, które wybrały ten sposób inwestowania, w zamian za opłaty i prowizje pobierane przez fundusze oczekują, że omawiane podmioty rynku kapitałowego wypracują dla nich sowite zyski. Dodatkowym celem PSO jest wyrobienie
w nas nawyku systematycznego oszczędzania. W dobie niepewności na rynku pracy oraz spekulacji, mających miejsce na międzynarodowych rynkach kapitałowych, warto mieć kilka źródeł dochodu, tak aby w przypadku poważnego spadku wartości pieniądza nie rezygnować ze standardu życia, do jakiego przywykliśmy.

Podobne intencje przyświecają także pracodawcom oraz pracownikom, podejmującym decyzję o utworzeniu Pracowniczego Programu Emerytalnego. Do głównych zalet tego ostatniego należy fakt, że wypłacane zeń świadczenia w okresie emerytalnym będą zwolnione z podatku dochodowego, zaś zyski z tej inwestycji nie są objęte tzw. podatkiem Belki. Dodatkowo, cała kwota zebrana w ramach PPE podlega dziedziczeniu i – co ważne, z punktu widzenia naszych bliskich – nie będzie trzeba odprowadzać podatku od takiego spadku.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Osobom, pragnącym samodzielnie zatroszczyć się o swoją dodatkową emeryturę, polecane są inne instrumenty finansowe. Mechanizm jest prosty: odkładając przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat pewną część obecnego wynagrodzenia, dzięki zasadzie procentu składanego, zgromadzimy środki, którymi uzupełnimy podstawowe świadczenia emerytalne z I i II filaru. Wielkość wpłat na IKE, obowiązujących w danym roku, zależy od decyzji Ministra Pracy i Polityki Społecznej, który corocznie wydaje w tej sprawie stosowne rozporządzenie. Na 2011 rok limit ten wynosi 10 077 zł – taka kwota, wpłacana na IKE, jest wolna od podatku od zysków kapitałowych.

Zyski z inwestycji w IKE nie zostaną opodatkowane, jeżeli przyszły emeryt spełni kilka warunków. Pierwszym z nich jest wypłata zgromadzonych oszczędności po 60. roku życia lub – w przypadku nabycia prawa do wcześniejszej emerytury – po ukończeniu 55 lat. Drugi to konieczność wpłacania na IKE środków przez co najmniej 5 lat albo jednorazowej wpłaty kwoty, stanowiącej więcej niż połowę wartości wszystkich wpłat na IKE. Takie przeniesienie kapitału musi nastąpić nie później niż na 5 lat przed dniem, w którym złożymy wniosek o wypłatę świadczenia z IKE.

Powinniśmy być świadomi tego, że całkowicie pewna emerytura z III filaru, uzyskiwana ze sprzedaży obligacji skarbowych lub z odsetek od lokat bankowych, może być niewielka. Na wyższe świadczenia mogą liczyć jedynie ci, którzy nie boją się podjąć ryzyka. Takie osoby, w ramach IKE, mają możliwość inwestowania na giełdzie bądź w te fundusze inwestycyjne, które przyjęły agresywną strategię lokowania kapitału.

Pamiętajmy, że wysokość naszej przyszłej emerytury zależna będzie w dużej mierze od tego, jak długo pracowaliśmy i jak wiele odłożyliśmy w tym czasie. Im dłużej pozostaniemy aktywni zawodowo, tudzież im więcej zainwestujemy, tym spokojniejszą egzystencję zapewnimy sobie na „jesień życia”. Najprawdopodobniej nie będzie nas stać na własną wyspę z palmami, ale istnieją szanse, że któryś ze spadających tam „kokosów” trafi do naszego hamaka.

Paweł Puchalski

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK