| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > O ile wzrosło oprocentowanie obligacji detalicznych?

O ile wzrosło oprocentowanie obligacji detalicznych?

Znana jest już nowa oferta emisji obligacji detalicznych Ministerstwa Finansów na luty 2011. Czy wiesz, które obligacje będą dla Ciebie najlepsze? Skorzystaj z zestawienia, przygotowanego przez ekspertów.

Do końca kwietnia potrwa sprzedaż obligacji trzyletnich TZ0214, które jako jedyne notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie na rynku Catalyst. Od innych rodzajów obligacji odróżnia je również okres rozliczeniowy – odsetki wypłacane są co sześć miesięcy. Taki sam pozostaje natomiast nominał każdej z trzylatek, czyli 100 zł. Termin ich wykupu przewidziano na luty 2014 roku. Oprocentowanie obligacji trzyletnich jest zmienne i wynosi aktualnie 4,07 proc.

Obligacje czteroletnie COI0215 charakteryzują się zmiennym oprocentowaniem, zależnym od poziomu inflacji. Realny zysk powyżej inflacji gwarantuje marża odsetkowa, którą dodaje się do aktualnego poziomu inflacji. Rozliczanie odsetek następuje w czterech rocznych okresach odsetkowych. W pierwszym z nich oprocentowanie wynosi aktualnie 5 proc., lecz w latach następnych może być wyższe, gdyż do poziomu inflacji dodaje się 2,50 proc. Wykup papierów przewidziany jest na luty 2015 roku. Podobnie jak w przypadku pozostałych obligacji, także i tu istnieje możliwość zamiany obligacji, którym zbliża się termin wykupu, na obligacje z nowej emisji. Wiąże się to z dodatkowym zyskiem, ponieważ cena kupna każdej obligacji czteroletniej wynosi wówczas 99,90 zł. Aktualny poziom oprocentowania czteroletnich obligacji detalicznych w pierwszym roku odsetkowym plasuje się na poziomie 5 proc.

Najwyżej oprocentowanymi obligacjami są, „dziesięciolatki”, EDO0221. Ich oprocentowanie jest zmienne i w pierwszym roku odsetkowym wynosi 5,75 proc. Dziesięciolatki, gwarantują realny zysk, niezależnie od poziomu inflacji, a to dzięki marży dodawanej do obliczanego co roku, aktualnego poziomu inflacji, która wynosi 3 pkt. proc. Podobnie jak w przypadku dwulatek i czterolatek, wszyscy posiadacze dziesięcioletnich papierów dłużnych mają możliwość ich wcześniejszego wykupu. Jednak trzeba liczyć się ze zmniejszeniem odsetek o 2 zł, a w przypadku DOS i COI jest to 1 zł, z każdej obligacji przedstawionej do wcześniejszego wykupu. Zwolnienie z tej opłaty dotyczy inwestorów, dokonujących przedterminowego wykupu w ramach realizacji emerytury z konta IKE. Obligacje dziesięcioletnie są najkorzystniejszą formą inwestowania w papiery dłużne Skarbu Państwa, a ich aktualne oprocentowanie w pierwszym roku odsetkowym wynosi 5,75 proc.

Źródło: Informacja prasowa Ministerstwa Finansów

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK