REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie kryteria decydują o wyborze projektów mikroprzedsiębiorców w lubelskim

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje dla mikroprzedsiębiorców w lubelskim
Dotacje dla mikroprzedsiębiorców w lubelskim

REKLAMA

REKLAMA

Aby projekt mógł otrzymać unijną dotację musi spełniać określone kryteria zapisane w programie. Zgodność projektu z kryteriami jest badana na etapie oceny wniosków o dofinansowanie. W zależności od tego jest przyznawana punktacja, która w konsekwencji decyduje o przyznaniu unijnej pomocy.

Procedura oceny wniosków o dofinansowanie

REKLAMA

Jeśli mierzymy się z zamiarem ubiegania się o unijną dotację po raz pierwszy, musimy wiedzieć, że nie ma tu miejsca na dowolność. Każdy projekt realizowany przy współudziale środków unijnych musi mieć jasno określony cel i wpisywać się kryteria programowe. Tak samo jest w przypadku konkursu na wsparcie inwestycyjne nowopowstałych mikroprzedsiębiorstw, który został właśnie ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. W odpowiedzi na ogłoszony konkurs składane są wnioski o dofinansowanie projektów, przy czym warto pamiętać, że w przypadku Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego (RPO WL) nie ma znaczenia kolejność ich złożenia. Ważne jest zachowanie trybu i terminu ich składania, który określony jest w ogłoszeniu o naborze wniosków. 

REKLAMA

Ogłoszenie o naborze projektów do poddziałania 1.1 RPO WL wraz z dokumentacją konkursową znajduje się pod adresem strony internetowej: http://www.lawp.lubelskie.pl
Po złożeniu wniosku o dofinansowanie projektu (zakończeniu naboru projektów) następuje etap jego oceny. Ocena ta dokonywana jest na podstawie przedłożonych przez wnioskodawcę dokumentów, w oparciu o kryteria programowe. Kryteria te zostały uszeregowane pod kątem wymogów formalnych i merytorycznych. 

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Kryteria wyboru są dostępne na stronie internetowej www.lawp.lubelskie.pl , a więc każdy wnioskodawca ma możliwość wcześniejszego zapoznania się z nimi.

Ocena formalna wniosku o dofinansowanie

Celem oceny formalnej jest stwierdzenie, czy projekt kwalifikuje się do uzyskania pomocy w ramach danego działania/poddziałania (kryteria dopuszczające oceny formalnej) oraz czy wniosek został wypełniony poprawnie i zawiera wszystkie wymagane załączniki (kryteria poprawności oceny formalnej). Ocena ta jest przeprowadzana metodą zerojedynkową, która zakłada spełnienie kryterium lub jego niespełnienie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także: Unijne dotacje dla nowopowstałych przedsiębiorstw w województwie lubelskim

REKLAMA

Niespełnienie któregokolwiek z wymaganych kryteriów formalnych powoduje odrzucenie wniosku. Ocena merytoryczna nie jest wtedy przeprowadzana.
Ocena formalna ma charakter czysto techniczny i polega na sprawdzeniu czy wnioskodawca jest uprawniony do składania wniosku o dofinansowanie, czy projekt będzie realizowany na terenie województwa lubelskiego, czy spełnione jest kryterium minimalnej i maksymalnej wartości projektu (kosztu całkowitego projektu) oraz wnioskowanej dotacji, czy jest realizowany w terminie określonym w Programie, czy jest kompletny, czy wersja papierowa jest tożsama z jego wersją elektroniczną itd. 

Podczas przygotowywania dokumentacji aplikacyjnej należy zadbać aby wniosek o dofinansowanie był przygotowany na obowiązującym formularzu i zawierał wszystkie niezbędne załączniki. Wymagania dotyczące stosowania formularza wniosku o dofinansowanie jak i wykaz załączników, które należy do niego dołączyć zamieszczone są zawsze na stronie internetowej organizatora konkursu, w przypadku działania 1.1 RPO WL - Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości.

Pamiętajmy, że podczas oceny formalnej możemy zostać poproszeni o usunięcie stwierdzonych uchybień, pod rygorem odrzucenia wniosku. Powinniśmy to zrobić nie później niż w terminie 5 dni roboczych od daty potwierdzenia otrzymania pisma w sprawie uzupełnienia dokumentów, braków we wniosku i/lub poprawy błędów.

Mikroprzedsiębiorcy starający się o przyznanie unijnej dotacji na realizację projektów w województwie lubelskim muszą liczyć się ze sporą konkurencją. Pewne jest że liczba chętnych po unijną pomoc znacznie przewyższy dostępną alokację w ramach konkursu. Aby zwiększyć swoje szanse na przyznanie unijnego grantu konieczne jest spełnienie dodatkowych kryteriów. Od liczby przyznanych punktów za ich spełnienie w konsekwencji może zależeć przyznanie finansowej pomocy.

Ocena merytoryczna 

Co do zasady ocenę tą można podzielić na 2 etapy. Podczas pierwszego etapu dokumentacja aplikacyjna oceniana jest pod kątem wymogów techniczno-ekonomicznych. Tutaj sprawdzane jest czy informacje zawarte we wniosku umożliwiają jego kompleksową ocenę, czy wnioskodawca posiada wystarczające zasoby techniczne, wiedzę oraz niezbędne decyzje administracyjne, które umożliwiają realizację projektu, czy jest on wykonalny pod względem finansowym, kwalifikowalność wydatków itd. W przypadku tej oceny podobnie zresztą jak podczas oceny formalnej, jest ona oceną zerojedynkową. Niespełnienie któregokolwiek kryterium (po ewentualnych wyjaśnieniach) skutkuje odrzuceniem wniosku. W sytuacji, gdy wniosek zostanie oceniony pozytywnie przechodzi do ostatniego etapu oceny, który jest decydujący dla przyznania unijnej dotacji.

I tu uwaga następuje zmiana – za spełnienie każdego kryterium są przyznawane punkty. Łączna liczba punktów, które może uzyskać projekt podczas tej oceny to 100. Aby jednak uzyskać pozytywny wynik tej oceny wystarczy 51 punktów. To o czym musimy pamiętać, to to że waga punktowa poszczególnych kryteriów jest różna. Ocena strategiczna – bo o niej mowa - ma na celu przypisanie projektom określonej liczby punktów i wskazanie projektów najbardziej wartościowych z punktu widzenia rozwoju województwa lubelskiego. Podsumowując ten akapit należy zaznaczyć, że ocena ta nie spełnia warunku obligatoryjnego, ale posiada bezpośrednie przełożenie na pozycje projektu na liście rankingowej i w efekcie na możliwość przyznania dotacji.

Polecamy ABC funduszy unijnych

W przypadku projektów realizowanych przez nowopowstałe mikroprzedsiebiorstwa (działanie 1.1), zostają one poddane ocenie pod kątem 11 kryteriów. Są to:

  • Trwałość projektu w czasie.
  • Potencjał wnioskodawcy.
  • Gotowość realizacji projektu.
  • Zakres korzyści osiągnięty w wyniku realizacji projektu.
  • Innowacyjność projektu.
  • Zastosowanie ICT.
  • Wkład własny.
  • Wzrost zatrudnienia brutto.
  • Realizacja polityk horyzontalnych UE.
  • Zgodność projektu z dokumentami strategicznymi.
  • Zgodność projektu z polityką społeczno-gospodarczą

Pamiętajmy, ze nie mamy obowiązku spełnienia tych kryteriów w całości. Ale szczegółowe odniesienie się do powyższych wymogów w treści wniosku o dofinansowanie oraz w biznesplanie i udowodnienie, że projekt wpisuje się w poszczególne kryteria leży jak najbardziej w interesie wnioskodawcy.

Największą liczbę punktów, bo 20 można zdobyć w ramach kryterium „trwałość projektu w czasie”. Tutaj oceniany będzie wpływ projektu za rozwiązanie zdefiniowanych problemów przedsiębiorstwa, realność osiągnięcia wskaźników rezultatu oraz wykorzystanie efektów realizacji projektu. W dokumentacji powinniśmy zdefiniować i szczegółowo opisać problemy przedsiębiorstwa, np. związane z niewystarczającymi zasobami finansowymi na pokrycie kosztów rozwoju firny i wskazać jak realizacja projektu wpłynie na ich rozwiązanie. Ocenie będą poddane także zasoby wnioskodawcy - czy są wystarczające do realizacji projektu w założonym zakresie jak również perspektywy działalności wnioskodawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA