REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak aplikować o środki na rozwój przedsiębiorczości w świętokrzyskim

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak aplikować o środki na rozwój przedsiębiorczości w świętokrzyskim
Jak aplikować o środki na rozwój przedsiębiorczości w świętokrzyskim

REKLAMA

REKLAMA

Długo oczekiwany konkurs na unijne dotacje dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w województwie świętokrzyskim ruszy za kilka dni. Warto ten czas wykorzystać na poznanie zasad aplikowania o środki unijne i przygotowanie niezbędnej dokumentacji aplikacyjnej. Od jakości jej wykonania może bowiem zależeć przyznanie unijnych pieniędzy na rozwój naszej firmy.

Po pierwsze – SzOP

Wiemy już że nabór wniosków o dofinansowanie będzie prowadzony w terminie od 1 czerwca do 2 lipca 2010 roku. Teraz musimy dokładnie przemyśleć jakiego rodzaju projekt chcielibyśmy zrealizować przy udziale środków unijnych. Innymi słowy warto zastanowić się nad potrzebami naszego przedsiębiorstwa i rozważyć np. konieczność jego rozbudowy lub np. zakup nowego wyposażenia i urządzeń, który pozwoli wdrożyć w naszym przedsiębiorstwie nowy, innowacyjny produkt lub usługę. Za źródło informacji w tym temacie posłuży nam tzw. „Szczegółowy Opis Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007 – 2013” (SzOP), który stanowi kompendium wiedzy dla potencjalnych wnioskodawców starających się o przyznanie unijnej dotacji w województwie świętokrzyskim.

REKLAMA

Aktualne wersje dokumentów programowych znajdują się na stronie internetowej http://www.rpo-swietokrzyskie.pl, w zakładce „Dokumenty do pobrania”-> „Dokumenty programowe”.

Porównaj: Dotacje unijne na rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu

REKLAMA

W przypadku przedsiębiorców zainteresowanych otrzymaniem unijnej dotacji na rozwój swoich firm zadanie jest ułatwione, z tego względu, że wsparcie dla MŚP przyznawane jest w ramach działania 1.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Musimy zatem sprawdzić czy my jako potencjalny wnioskodawca spełniamy wymagania dotyczące możliwości aplikowania o środki z tego działania (czy np. nasze przedsiębiorstwo reprezentuje sektor MŚP w rozumieniu unijnych przepisów).

Musimy pamiętać, że nawet w przypadku spełniania przez nas wymogu dotyczącego potencjalnej kwalifkowalności wnioskodawcy (zgodnie z SzOP), katalog podmiotów, które mogą wnioskować o przyznanie unijnej pomocy może zostać zawężony w dokumentacji konkursowej przygotowywanej na potrzeby konkretnego konkursu. Innymi słowy, regulamin konkursu może stanowić, że w ramach danego naboru wniosków o dofinansowanie, podmiotami upoważnionymi do ich składania mogą być tylko np. mikro przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po drugie – wydatki kwalifikowane

W ramach realizowanego projektu planujemy ponieść różne kategorie wydatków. Mogą być one związane z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji technicznej czy przetargowej, zakupem środków trwałych, licencji, wynagrodzeniem pracowników, zakupem gruntów, amortyzacją itp. 

Polecamy serwis Zakładam firmę

REKLAMA

Wydatki, które będą mogły zostać odzyskane ze środków europejskich określane są mianem wydatków kwalifikowanych. Ich refundacja będzie możliwa tylko na zasadach określonych w odpowiednich dokumentach i wytycznych. W celu określenia czy wydatki planowane do poniesienia w ramach projektu będą mogły zostać uznane za kwalifikowane pomocne będą informacje zawarte w SzoP, jak również w podręczniku kwalifikowalności wydatków objętych dofinansowaniem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013 oraz w dokumentacji konkursowej.

Część wydatków realizowanych w ramach projektu zostanie uznana za niekwalifikowana do wsparcia z funduszy i będzie musiała zostać pokryta ze środków własnych wnioskodawcy. Do wydatków takich należy zaliczyć m.in. koszty prowizji pobieranych w ramach operacji wymiany walut oraz ujemne różnice kursowe ponoszone w ramach wdrażania projektu, pokrycie kosztów kar i grzywien, a także kosztów procesów sądowych oraz kosztów realizacji ewentualnych postanowień wydanych przez sąd, nabycie aktywów, które były współfinansowane ze środków krajowych lub wspólnotowych w ciągu 7 lat poprzedzających datę ich nabycia.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, koszty poniesione na wypełnienie formularza wniosku (aplikacyjnego) o dofinansowanie projektu należy uznać za koszty niekwalifikowalne.

Po trzecie – wniosek o dofinansowanie

Formularz wniosku o dofinansowanie stanowi podstawę do aplikowania o środki unijne. Jego staranne wypełnienie może przyczynić się do skutecznego przyznania dotacji. Obowiązujący wzór formularza dostępny jest na stronie organizującej dany konkurs. Do każdego wzoru wniosku o dofinansowanie jest stworzona instrukcja jego wypełniania. Do wniosku o dofinansowanie należy załączyć niezbędną dokumenty dodatkowe (tzw. załączniki). Ich kompletność jest badana podczas oceny dokumentacji aplikacyjnej


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA