| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jakie nabory dla przedsiębiorców w 2011 rok?

Jakie nabory dla przedsiębiorców w 2011 rok?

Od początku uruchomienia programów do 26 grudnia 2010 r. zostało już zakontraktowane 56,7% wszystkich środków na lata 2007-2013. Oznacza to, że środki unijne powoli się wyczerpują. Dotyczy to również funduszy dla przedsiębiorstw. Instytucje Wdrażające programy informują, że 2011 może być ostatnim rokiem, w którym środki unijne będą rozdawane na tak dużą skalę. Warto się przyjrzeć więc z jakich programów firma może jeszcze skorzystać i zacząć już na początku roku planować przyszłe inwestycje.

Działanie 5.1 Wspieranie powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym

Jak sama nazwa działania wskazuje, dofinansowanie będzie udzielane na wspólne przedsięwzięcia grup podmiotów, w tym m.in. przedsiębiorstw, z zastrzeżeniem, że powinny mieć one formą prawną spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i jednocześnie podmiot ten musi być koordynatorem powiązania kooperacyjnego. Planowane w ramach działania przedsięwzięcia powinny dotyczyć przygotowania wspólnego produktu i/lub usługi o charakterze innowacyjnym i ich wprowadzenie na rynek przez członków powiązania kooperacyjnego. Dofinansowanie może zostać przyznane na projekty o charakterze inwestycyjnym, doradczym, szkoleniowym oraz na projekty z zakresu ekspansji rynkowej powiązania z jednoczesnym uwzględnieniem kosztów administracyjno-osobowych związanych z realizacją projektu. Faktem przyciągającym uwagę przedsiębiorców jest wysoki próg dofinansowania – możliwe jest uzyskanie aż do 100% wydatków kwalifikowanych.

Na początku 2011 roku będzie kontynuowany nabór, który został rozpoczęty 27 grudnia 2010 roku, a który ma potrwać do 31 stycznia 2011 roku. Na ten nabór zostały przeznaczone środki w wysokości 67 mln PLN. Kolejne zaplanowane w 2011 roku nabory to: 21.02.-30.04. i 19.09.-30.11., na które zaplanowano łącznie 200 mln PLN.

Działanie 5.4 Zarządzanie własnością intelektualną

Działanie to skierowane jest do sektora MSP i ma zachęcić przedsiębiorców do stosowania ochrony prawnej wytworów intelektualnych. Interesujące dla przedsiębiorców jest w szczególności poddziałanie 5.4.1 Wsparcie na uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej, w ramach którego możliwe są do realizacji dwa typy projektów:
1. „Wsparcie na uzyskanie ochrony własności przemysłowej” – umożliwia pokrycie kosztów przygotowania zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego przez zawodowego pełnomocnika oraz pokrycie kosztów zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego.
2. „Wsparcie na realizację ochrony własności przemysłowej” – umożliwia pokrycie kosztów związanych z wszczęciem i prowadzeniem postępowania w zakresie unieważnienia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji lub postępowania w zakresie stwierdzenia wygaśnięcia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji.
Wartość projektów w ramach tego działania nie może być niższa niż 2 tysiące złotych ani nie może przekroczyć 400 tysięcy złotych. Przy czym procent dofinansowania wynosi od 35% do 70% całości projektu. W 2011 roku zaplanowano jeden nabór, który rozpocznie się 14.02. i potrwa aż do wyczerpania alokacji na 2011 roku lub do końca 2011 roku. Pula środków przeznaczonych na konkurs w 2011 roku to 10,8 mln PLN.

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK