REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zdobyć dotacje na ekoinnowacje?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje na ekoinnowacje
Dotacje na ekoinnowacje

REKLAMA

REKLAMA

W obliczu globalnego ocieplenia Unia Europejska wspiera działania zmierzające do ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. Jednym z takich działań są projekty ekoinnowacyjne realizowane w ramach Programu Ramowego na rzecz Przedsiębiorczości i Innowacji, z budżetem wynoszącym prawie 200 mln euro. Warto zatem powalczyć o dotacje.

REKLAMA

O wsparcie w ramach Programu mogą starać się również polscy przedsiębiorcy, którym ochrona środowiska naturalnego jest szczególnie bliska sercu. Zastosowanie ekoinnowacyjnych technik, procesów czy produktów oprócz korzyści w postaci ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko może również przynieść wymierne korzyści w postaci zmniejszenia energochłonności przedsiębiorstwa czy zwiększenia wydajności w produkcji. W latach 2007-2013 wsparcie w dziedzinie ekoinnowacji zostało ukierunkowane na projekty pilotażowe i powielania rynkowego, instrumenty finansowe oraz sieci współpracy.

REKLAMA

Projekty pilotażowe i powielania rynkowego zakładają pierwsze zastosowanie lub powielanie rynkowe ekoinnowacyjnych technik, produktów i praktyk, których celem jest komercjalizacja danego rozwiązania. Będą to zatem głównie projekty o charakterze infrastrukturalnym, np. doposażenie parku maszynowego w celu komercjalizacji danego rozwiązania. Przykładem projektu w zakresie ekoinnowacji może być wdrożenie zintegrowanej instalacji do recyclingu tworzyw sztucznych wykorzystywanych w rolnictwie.

Każdego roku Komisja Europejska wyznacza sektory, które wykazują znaczący potencjał ekoinnowacyjny. W tym roku priorytety obejmowały recycling materiałów, sektor spożywczy, budownictwo, zielony biznes.

Kto może uczestniczyć w konkursach w dziedzinie ekoinnowacji?

Beneficjentami wsparcia udzielanego w ramach ekoinnowacji są małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), aplikujące samodzielnie lub w konsorcjach z innymi podmiotami. Konsorcja, o których mowa powyżej mogą mieć charakter narodowy lub międzynarodowy, a zatem skupiać podmioty z jednego lub kilku państw. O wsparcie w ramach ekoinnowacji mogą starać się także pozostałe podmioty z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej takie jak: duże przedsiębiorstwa, instytucje otoczenia biznesu, jednostki naukowe, organizacje pozarządowe.

Polecamy: Jakie są dotacje na odnawialne źródła energii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie działania mogą zostać sfinansowane?

Wsparcie udzielane w ramach grantu wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych w projekcie.

Aby koszty te zostały uznane za kwalifikowane muszą zostać faktycznie poniesione oraz obliczone zgodnie z zgodnie z przyjętymi zasadami rachunkowości i zarządzania oraz praktykami beneficjenta i państwa, w którym beneficjent ma siedzibę.

Do wydatków kwalifikowanych, podlegających refundacji ze środków europejskich zaliczamy m.in.:

  • koszty osobowe personelu zaangażowanego w realizację projektu, za wyjątkiem personelu administracyjnego (np. sekretariatu),
  • podwykonawstwo (obejmuje do 35% całkowitych kosztów kwalifikowanych),
  • koszty podróży i diet,
  • infrastruktura (obejmuje koszty związane ze sprzętem niezbędnym do realizacji projektu),

Nie można ubiegać się o dofinansowanie na budowę nowej fabryki recyclingu, lecz jedynie na te komponenty procesu produkcyjnego lub te części fabryki, które są niezbędne do produkcji innowacyjnych materiałów (np.: specjalistyczne maszyny czy narzędzia).

  • inne koszty związane z realizacją projektu to np.: koszty związane z uczestnictwem w targach, wynajęciem sprzętu, drukiem materiałów promocyjnych,
  • koszty pośrednie (do 7%).

Jak zdobyć dofinansowanie?

Aby uzyskać wsparcie finansowe w ramach inicjatywy Ekoinnowacje, projekty muszą być innowacyjne oraz muszą z nich wynikać jasne i znaczące korzyści wspierające europejskie polityki w dziedzinie ochrony środowiska. Ponadto powinny one być łatwe do powielenia, sprzedaży i szerszego zastosowania. Brane pod uwagę będą wyłącznie projekty najwyższej jakości – pod względem technicznym, ekonomicznym i środowiskowym. Coroczne zaproszenia do składania wniosków są zazwyczaj publikowane w kwietniu każdego roku, a ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń upływa we wrześniu. Komisja Europejska przeznacza około 30 mln euro na każdy konkurs.

Polecamy serwis Dotacje unijne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA