| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jak otrzymać wsparcie na odbudowę gospodarstw zniszczonych przez powodzie – część II

Jak otrzymać wsparcie na odbudowę gospodarstw zniszczonych przez powodzie – część II

Straty spowodowane w gospodarstwach rolnych podczas tegorocznych powodzi były bardzo duże. Dzięki środkom pochodzącym z UE możliwe będzie przeprowadzenie niezbędnych remontów jak również zakupienie sprzętu i wyposażenia, które zabrała woda. Do ubiegania się o wypłatę świadczenia konieczne jest wypełnienie wniosku o przyznanie pomocy.

Odpowiedni formularz wniosku o przyznanie pomocy jest dostępny w oddziałach regionalnych i biurach powiatowych ARiMR, które są właściwe ze względu na miejsce realizacji operacji. Wnioski te są przyjmowane w terminie od 30 września do 12 listopada 2010 r.

O przyznaniu pomocy nie będzie decydowała kolejność składania wniosków. Wsparcie będzie przysługiwało według liczby punktów przyznanych na podstawie kryterium wnioskowanej przez rolnika wysokości pomocy oraz wielkości szkód poniesionych w jego gospodarstwie.

Na co można otrzymać pomoc?

W ramach prowadzonego naboru wniosków można otrzymać pomoc finansowa na m.in:

  • budowę, przebudowę, remont budynków lub budowli wykorzystywanych do produkcji rolnej oraz do przechowywania, magazynowania, przygotowywania do sprzedaży lub sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych (łącznie ze zlokalizowanymi w tych budynkach pomieszczeniami higieniczno-sanitarnymi), wiat, garaży, wraz z zakupem i montażem instalacji technicznej, ich wyposażenia lub rozbiórki,

Pomoc może zostać przeznaczona także na działania związane z unieszkodliwianiem materiałów szkodliwych pochodzących z rozbiórki pod warunkiem, że rozbiórka jest niezbędna do realizacji operacji.

  • zakup maszyn, urządzeń, wyposażenia do produkcji rolnej, przechowalnictwa, suszenia, magazynowania, przygotowywania produktów rolnych do sprzedaży, sprzedaży bezpośredniej,

Przeczytaj również: Jak otrzymać wsparcie na odbudowę gospodarstw zniszczonych przez powodzie – część I

Przedmiotem dofinansowania może być sprzęt do uprawy, pielęgnacji, ochrony, nawożenia oraz zbioru roślin, ciągniki rolnicze, przyczepy rolnicze, maszyny lub urządzenia do przygotowania, przechowywania, czyszczenia, sortowania, kalibrowania i konfekcjonowania produktów rolnych, maszyny lub urządzenia do przygotowywania lub składowania pasz, maszyny lub urządzenia do pojenia zwierząt, zadawania pasz zwierzętom oraz urządzenia do pozyskiwania lub przechowywania mleka.

  • odtworzenie lub wyposażanie sadów lub plantacji wieloletnich, z wyłączeniem odtwarzania plantacji choinek oraz roślin na cele energetyczne,

Wnioskując o przyznanie pomocy można starać się zwrot kosztów poniesionych na grodzenie sadów i plantacji wieloletnich oraz ich wyposażenie w niezbędne urządzenia techniczne i technologiczne.

  • wyposażenie pastwisk lub wybiegów dla zwierząt, w szczególności ich grodzenia,
  • zaopatrzenie gospodarstw w wodę, w tym budowy ujęć wody, zakupu urządzeń do uzdatniania,
  • zakup stada podstawowego zwierząt hodowlanych.

Wnioski o przyznanie pomocy będzie rozpatrywany w terminie 2 miesięcy od dnia podania do publicznej wiadomości informacji o kolejności przysługiwania pomocy.

W jakiej wysokości będzie wypłacana pomoc?

Pomoc będzie przyznawana i wypłacana:

  • do wysokości nieprzekraczającej 130% wartości szkód spowodowanych w gospodarstwie w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich, lub stadach podstawowych zwierząt gospodarskich, oszacowanych przez komisję i do wysokości limitu, który w okresie realizacji Programu ma wynosić maksymalnie 300 tys. zł na jedno gospodarstwo;
  • w formie refundacji części poniesionych kosztów kwalifikowalnych, przy czym refundacji ma podlegać nie więcej niż 90% kosztów kwalifikowalnych.

Polecamy: serwis Odszkodowania

Szczegółowe zasady przyznawania pomocy określa Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 13 września 2010 roku.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Tyniec

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK