| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jak otrzymać wsparcie na odbudowę gospodarstw zniszczonych przez powodzie – część I

Jak otrzymać wsparcie na odbudowę gospodarstw zniszczonych przez powodzie – część I

Wszyscy poszkodowani w wyniku tegorocznych powodzi będą mogli otrzymać wsparcie finansowe ze środków europejskich na odbudowę swoich gospodarstw rolnych. Wnioski o przyznanie pomocy przyjmowane są Oddziałach Regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Uruchomienie dodatkowych środków finansowych na pomoc poszkodowanym w wyniku tegorocznych powodzi stało się możliwe dzięki staraniom polskiego rządu w Brukseli. W wyniku poczynionych zabiegów udało się uruchomić specjalny program pomocowy i wygospodarować na jego realizację kwotę 100 mln euro. Kwota ta zasili Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach którego będą wypłacana pomoc finansowa. Warunkiem ubiegania się o wsparcie jest wypełnienie i złożenie wniosku o przyznanie pomocy w przewidzianym trybie i terminie. Za organizację naboru wniosków odpowiada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Szczegółowe uregulowania zasad, warunków i trybu udzielania pomocy finansowej dla rolników poszkodowanych przez powodzie i osunięcia ziemi zawiera Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 września 2010 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007—2013. Treść dokumentu dostępna jest pod adresami stron internetowych: www.minrol.gov.pl oraz www.arimr.gov.pl .

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Kto może ubiegać się o przyznanie pomocy?

Z pomocy w ramach działania będą mogły skorzystać osoby fizyczne lub prawne oraz spółki osobowe w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, które m.in:

  • są posiadaczami samoistnymi lub zależnymi gospodarstwa rolnego o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o KRUS, w którym wystąpiły szkody spowodowane przez powódź lub obsunięcie się ziemi w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich,
  • prowadzą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej produkcję roślinną lub zwierzęcą, z wyłączeniem chowu i hodowli ryb,
  • są wpisane do rejestru przedsiębiorców w KRS (w przypadku osoby prawnej oraz spółki osobowej).

Przeczytaj również: Czy mogę odmówić podpisania informacji pokontrolnej w projektach innowacyjnych?

Pomoc będzie mogła być przyznana, jeżeli wysokość szkód oszacowanych przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody, będzie wynosić:

  •  w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich lub rybach średnio powyżej 30% wielkości średniej rocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji w gospodarstwie rolnym oraz,
  • w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich, lub stadach podstawowych zwierząt gospodarskich, nie mniej niż 10 tys. zł.

Warunkiem wypłaty środków jest spełnienie powyższych warunków w sposób łączny.

Szczegółowe zasady wypłaty środków pomocowych jak również kategorie wydatków, które będą mogły zostać sfinansowane z źródeł UE przedstawia druga część tego artykułu.

Polecamy ABC funduszy unijnych

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wsparcie na odbudowę gospodarstw zniszczonych przez powodzie
Wsparcie na odbudowę gospodarstw zniszczonych przez powodzie

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK