| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Dotacje unijne na renty strukturalne

Dotacje unijne na renty strukturalne

Prawo do otrzymywania renty strukturalnej przysługuje rolnikom, którzy przekażą swoje gospodarstwo rolne i zrezygnują z prowadzenia działalności rolniczej. Warunkiem przyznania renty jest złożenie w wymaganym terminie wniosku o przyznanie renty strukturalnej.

Wnioski o przyznanie pomocy należy składać do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwych ze względu na miejsce położenia gospodarstwa rolnego wnioskodawcy. Wnioski należy składać niezwłocznie w terminie naboru, również ze względu na fakt, że obecnie planowany nabór będzie ostatnim w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą przyjmowały wnioski o przyznanie rent strukturalnych od 1 do 10 września br.

Dokumenty można składać osobiście, wysłać listem poleconym lub pocztą kurierską. Najwyżej punktowane będą te wnioski, w których rolnicy przekażą następcom największą powierzchnię użytków rolnych i dodatkowo powierzchnia nowopowstałego gospodarstwo będzie największa.

O przyznaniu renty strukturalnej nie będzie decydowała kolejność złożonych wniosków.

Kto może otrzymać rentę strukturalną?

O renty strukturalne mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 55 lat, lecz nie osiągnęły wieku emerytalnego i nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty. Wymagane jest, aby rolnik prowadził działalność rolniczą nieprzerwanie przez co najmniej 10 lat bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku i podlegał w tym okresie oraz w dniu złożenia wniosku o rentę strukturalną ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników (w KRUS). Wnioskodawca musi również posiadać numer producenta w prowadzonej przez ARiMR ewidencji producentów.

Osoby ubiegające się o przyznanie renty strukturalnej nie mogą zalegać z zapłatą należności do KRUS z tytułu tego ubezpieczenia.

Jakie są wymagania wobec gospodarstw rolnych?

Gospodarstwo rolne przeznaczone do przekazania powinno mieć co najmniej 3 hektary użytków rolnych w województwach: małopolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim, a w pozostałych województwach minimum - 6 hektarów. Przy czym powierzchnia gospodarstwa (docelowego), które powstanie po przejęciu gruntów nie może być mniejsza niż średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w kraju (obecnie 10,15 ha). Natomiast, jeśli jest przekazywane gospodarstwo większe niż 10 ha na powiększenie innego, to wielkość docelowego gospodarstwa musi być większa co najmniej o 10 proc. od gospodarstwa przekazywanego.

Polecamy: Jak zmodernizować gospodarstwo rolne za środki unijne

Gospodarstwo trzeba przekazać wyłącznie poprzez przeniesienie jego własności na rzecz jednego rolnika, który posiada już gospodarstwo rolne bądź na następcę - czyli osobę w wieku poniżej 40 lat, która rozpocznie prowadzenie działalności rolniczej po raz pierwszy z dniem przejęcia gospodarstwa rolnego od rolnika ubiegającego się rentę strukturalną. Ponadto, osobie tej powinna zostać wypłacona premia dla młodych rolników przed dniem wydania przekazującemu gospodarstwo rolne decyzji o przyznaniu renty strukturalnej. Poza tym przejmujący gospodarstwo rolne powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe do prowadzenia działalności rolniczej.

Podstawowa wysokość renty strukturalnej wynosi 1013 zł.

Zostanie ona zwiększona o 676 zł, jeżeli wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim, a oboje małżonkowie spełniają wszystkie warunki dla przyznania renty strukturalnej. Istnieje również możliwość zwiększenia kwoty renty o kolejne 102 zł, jeśli przekazane zostanie gospodarstwo rolne o powierzchni większej niż 10 ha na rzecz osoby w wieku poniżej 40 lat. Przyznana kwota renty strukturalnej wypłacana będzie za każdy miesiąc, począwszy od miesiąca, w którym wnioskodawca przekazał gospodarstwo rolne i zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jednakże nie dłużej niż do osiągnięcia 65 roku życia.

Polecamy: serwis Fundusze unijne

Szczegółowe zasady naboru wniosków o przyznanie rent strukturalnych dostępne są pod adresem internetowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, http://www.arimr.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK