REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie będą zmiany w budżecie Unii Europejskiej

Zmiany w budżecie Unii Europejskiej
Zmiany w budżecie Unii Europejskiej

REKLAMA

REKLAMA

Unia Europejska chce zwiększyć wsparcie sfery badań i innowacji, kosztem środków przeznaczanych na dotychczasową pomoc regionom biednym w zakresie haseł zrównoważonego rozwoju. Jak zatem wygląda środowisko kształtowania się budżetu unijnego i jak prezentują się nowe kierunki wydatków?

Budżet Unii Europejskiej jest planem dochodów i wydatków Wspólnoty. Środki UE pochodzą z tak zwanych zasobów własnych, do których zalicza się np. zasoby oparte na dochodzie narodowym brutto czy VAT. W imieniu Wspólnoty środki te gromadzą państwa członkowskie, następnie przekazując do unijnego budżetu. Fundusze wpływające do budżetu UE odzwierciedlają poniekąd poziom gospodarczy i jakość życia w poszczególnych państwach członkowskich.

REKLAMA

Roczny budżet Unii

Roczny budżet UE stanowi ok. 1% dochodu narodowego członków UE, co w przybliżeniu odpowiada kwocie 244 euro na jednego mieszkańca.

Pieniądze mają za zadanie służyć podnoszeniu jakości życia wszystkich obywateli, od studentów przez przedsiębiorców, po bezrobotnych, dzięki ułatwieniu i przybliżeniu szans rozwoju własnych możliwości w postaci szkoleń, wyjazdów zagranicznych, czy realizacji pomysłów na biznes. Najwięcej środków unijnego budżetu w okresie 2007-2013 jest przeznaczane na politykę spójności (44,6%) i wspólną politykę rolną (42,5%).

Porównaj: Wsparcie szkoleń, doradztwa oraz studiów podyplomowych – część 1

Strategia 2020

REKLAMA

Strategia 2020 jest nowym wyzwaniem dla Unii Europejskiej. Kwestie zmian klimatycznych i ochrony środowiska, a w nim energii odnawialnej wywierają istotny wpływ na stanowienie wysokości środków w nowym okresie finansowania. Środki przeznaczone na sferę B+R mają dać odzwierciedlenie w wzrośnie innowacyjności i konkurencyjności Wspólnoty, którą w kontekście gospodarczym tworzą głównie małe i średnie przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewątpliwym problemem związanym z budżetem jest fakt, iż odsetek w dochodzie narodowym brutto Wspólnoty względnej wielkości budżetu maleje, mimo iż dochód ogółem rośnie, co wynika z przystąpienia od 2004 roku dwunastu nowych członków. Przyszłość niesie ze sobą mnóstwo pytań, ale stopniowo rodzą się nowe odpowiedzi. Polsce jako państwu doganiającemu sąsiadów z Zachodu zależy na utrzymaniu środków na projekty twarde związane z infrastrukturą, jednak stopniowo poszerza się także grono zwolenników mówiących o wadze projektów innowacyjnych technologii i B+R w naszym kraju.

Kamila Chamernik
www.doradca-ue.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA