REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcia z UE na wzornictwo przemysłowe - działanie 4.2 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 4.2 POIG
Działanie 4.2 POIG

REKLAMA

REKLAMA

Ubiegając się o środki z UE na wsparcie swojego przedsiębiorstwa należy pamiętać, iż dokumentacja aplikacyjna jest oceniana pod kątem kryteriów obowiązkowych oraz dodatkowych. Większa liczba punktów przyznana podczas oceny kryteriów dodatkowych zwiększa szanse na uzyskanie wsparcia.

REKLAMA

Przypomnijmy – w ramach działania 4.2 przedsiębiorcy mogą otrzymać wsparcie z UE na opracowanie wzoru przemysłowego lub użytkowego, obejmujące zakup usług szkoleniowych w zakresie wdrażania nowych produktów wzorniczych oraz doradczych związanych z opracowaniem dokumentacji projektu, w tym dokumentacji techniczno – technologicznej i konstrukcyjnej. 

REKLAMA

Po złożeniu dokumentacji aplikacyjnej w wersji papierowej i elektronicznej do PARP jest ona poddawana ocenie formalnej i merytorycznej. Ocena merytoryczna dokonywana jest pod kątem spełniania kryteriów obligatoryjnych oraz fakultatywnych. Po spełnieniu przez wniosek wszystkich kryteriów obligatoryjnych jest on przekazywany do oceny fakultatywnej. Aby wniosek mógł zostać zarekomendowany do wsparcia musi otrzymać na etapie oceny fakultatywnej co najmniej 40 punktów na 100 możliwych. Zatem spełnienie dodatkowych kryteriów podczas oceny merytorycznej fakultatywnej potencjalnie zwiększa szanse na otrzymanie wsparcia, np. w sytuacji wyczerpania środków w ramach działania. W takim przypadku wsparcie zostanie udzielone przedsiębiorcom, których projekty otrzymały największą ilość punktów podczas oceny merytorycznej fakultatywnej.

Kryteria merytoryczne fakultatywne dla projektów dotyczących wzornictwa

W ramach 7 kryteriów fakultatywnych można otrzymać 100 punktów. 

Zapotrzebowanie rynkowe na rezultat projektu

W ramach tego kryterium wnioskodawca powinien udowodnić że istnieje zapotrzebowanie na dany wyrób/usługę będącą rezultatem projektu na rynku międzynarodowym. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów.

Punkty w ramach tego kryterium będą przyznawane na podstawie deklaracji wnioskodawcy we wniosku o dofinansowanie, że udział przychodów ze sprzedaży poza obszar Polski nowego wyrobu/usługi/technologii będzie stanowił co najmniej 10% przychodów ze sprzedaży wyrobu/usługi/technologii w ogóle. Poziom ten powinien zostać osiągnięty w okresie 2 lat po zakończeniu realizacji projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MŚP

W ramach tego kryterium przyznawane są dodatkowe punkty, pod warunkiem że wnioskodawca należy do sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów.

Wdrożenie wzoru użytkowego

Punkty w ramach tego kryterium zostaną przyznane, jeżeli wnioskodawca zadeklaruje we wniosku o dofinansowanie, że opracuje i wdroży nowy wzór użytkowy. Waga tego kryterium wynosi15 punktów.

Warto pamiętać, że punkty w ramach tego kryterium nie zostaną przyznane w sytuacji, gdy realizowany projekt dotyczy opracowania i wdrożenia wyłącznie wzoru przemysłowego.

Przeczytaj również: Kto i kiedy może zawiesić działalność gospodarczą

Zgłoszenie wzoru użytkowego do ochrony własności przemysłowej

Dodatkowe punkty przyznawane są w sytuacji, gdy wnioskodawca opracuje wzór użytkowy a następnie dokona jego zgłoszenia w celu ochrony praw własności przemysłowej. Aby punkty zostały przyznane musi to nastąpić do momentu zakończenia realizacji projektu. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów. 

Struktura złożona lub linia wzornicza

REKLAMA

Dodatkowo premiowane będą projekty, które zakładają opracowanie wzoru przy zastosowaniu co najmniej 3 różnych technologii (struktura złożona) albo będzie obejmował rodzinę produktów opartą o ten sam projekt (linia wzornicza). Waga tego kryterium wynosi 20 punktów.

Pozostałe 2 kryteria odnoszą się do wpływu projektu na polityki horyzontalne UE oraz posiadania przez wnioskodawcę odpowiednich certyfikatów jakości, bhp, zarządzania środowiskowego. Waga dla każdego z tych 2 kryteriów wynosi 10 punktów.

Zapoznaj się z serwisem: Zakładam firmę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA