REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Co Polacy myślą o wprowadzeniu euro?
Co Polacy myślą o wprowadzeniu euro?

REKLAMA

REKLAMA

Czy Polska zdąży z wprowadzeniem nowej waluty do czerwca 2012? Jeśli nie - jakie są ku temu powody? Czy Polacy ubolewają, czy raczej cieszą się z tej sytuacji? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.

We wprowadzenie euro do Polski w roku 2012 wątpiło wielu polityków oraz ekonomistów, już kilka lat temu. Jak czas pokazał, wątpliwości te okazały się słuszne i Polacy jeszcze przez co najmniej kilka lat będą na terenie naszego kraju płacić złotówkami. Zgodnie z niedawną wypowiedzią wiceministra finansów, Ludwika Koteckiego nowej waluty w Polsce możemy spodziewać się najwcześniej w 2014 roku, a datą najbardziej realistyczną jest rok 2015.

REKLAMA

Kryteria konwergencji a Polska

Na początku marca bieżącego roku Polska spełniała zaledwie jedno z czterech kryteriów konwergencji, a mianowicie kryterium stabilności cen (co poprzednio udało się osiągnąć we wrześniu 2008 r., ale prawdopodobnie sytuacja ta ma charakter przejściowy i w najbliższym czasie należy się spodziewać iż Polska ponownie przestanie spełniać to kryterium). Do tej pory najmniej problemów mieliśmy z kryterium stóp procentowych, jednak od dwóch miesięcy ich poziom przekracza wymagane 5,2% (w marcu średnia długoterminowa stopa procentowa z ostatnich 12 miesięcy wynosiła w Polsce 5,8%).

Przeczytaj również: Jakie nabory dla przedsiębiorców w 2011 rok?

REKLAMA

„Euro na Euro”- w 2008 roku hasło to było bardzo popularne wśród polityków. Od dawna wiadomo, że postulat ten nie zostanie zrealizowany. Dlaczego Polska nie zdąży z wprowadzeniem nowej waluty do czerwca 2012? Czy Polacy ubolewają, czy raczej cieszą się z tej sytuacji?

Ze względu na to, że Polska nie uczestniczy w mechanizmie ERM II, nie spełnia również kryterium walutowego. Ponadto złoty był jedną z trzech walut krajów europejskich, które pozostawały najbardziej zmienne względem euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Polska nie spełnia również kryterium fiskalnego ze względu nałożoną na nią procedurę nadmiernego deficytu. Wynika to ze znacznego deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych (który w 2009 r. wyniósł 7,2% PKB). Z problemem tym boryka się aż 24 z 27 państw UE. Zgodnie z przewidywaniami Polska powinna ograniczyć nadmierny deficyt sektora finansów publicznych do 2012, co pozwoliłoby na zakończenie procedury nadmiernego deficytu.

Jak zapewnia minister Rostowski, Polska będzie dążyć do strefy euro w średnim horyzoncie czasowym. Choć rząd planuje ograniczyć deficyt finansów publicznych do 3% w przeciągu najbliższych dwóch lat, nie musi to znacznie wpłynąć na przyśpieszenie wejścia Polski do strefy euro. Zdaniem Witolda Kozińskiego, wiceprezesa NBP, samo spełnienie kryteriów z Maastricht nie znaczy, że Polska od razu wprowadzi euro, choć jest to cel strategiczny do którego dążymy. Ważne jest bowiem by nasza gospodarka była gospodarką sprawną, a samo spełnienie wcześniej wspomnianych kryteriów nie musi od razu oznaczać, że wszystko jest z nią porządku. 

Polecamy serwis Finanse

Co Polacy myślą o wprowadzeniu euro?

W przeciągu ostatnich kilku lat przeprowadzono wiele badań na temat opinii Polaków o euro-walucie. Ostatnio (marzec 2011) swe wyniki przedstawił TNS OBOP (sondaż przeprowadzany był w dniach 3-6 lutego). Aż 51% osób udzieliło odpowiedzi, że wprowadzenie do Polski euro byłoby niekorzystne. Zaledwie 17% ankietowanych jest zwolennikami wprowadzenia nowej waluty. Porównując te wyniki poprzednim badaniem, które miało miejsce na początku grudnia widać wyraźny trend: coraz mniej Polaków chce euro (spadek o 7%), a coraz więcej jest przeciwnych wprowadzeniu tej waluty ( grupa ta zwiększyła się o 10%). 24% osób, uważa że wprowadzenie euro nie będzie ani korzystne ani niekorzystne, a 8% nie ma zadnia na ten temat.
Polacy są również zdania, że euro wpłynie niekorzystnie zarówno na sytuację w ich gospodarstwie domowym (65%) jak i całej gospodarki (46%). Przeciwnego zdania jest odpowiednio 11% oraz 27% badanych.

Co to jest Narodowy Plan Wprowadzenia Euro

Tak więc kiedy faktycznie wprowadzone zostanie euro? Chyba nie ma osoby, która udzielając odpowiedzi na to pytanie, byłaby by stu procentach pewna, iż jest ona słuszna. Być może określenie tego terminu będzie możliwe dzięki planowanemu na drugą połowę tego roku Narodowemu Planowi Wprowadzenia Euro w Polsce. W dokumencie tym nie będzie co prawda podanej konkretnej daty, przystąpienia do strefy euro, jednak zawarte w nim szczegółowe harmonogramy działań w kolejnych etapach przygotowań do integracji walutowej powinny ułatwić jej określenie.

Jak wspomniano na początku artykułu, rząd Polski uważa że Polska najwcześniej wejdzie do strefy euro w roku 2014-2015. Z kolei rynki światowe oceniając obecną sytuację Polski,przewidują że może to być nawet rok 2020-2021.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA