| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Polska za sterami UE - jakie perspektywy

Polska za sterami UE - jakie perspektywy

1 lipca 2011 Polska obejmie półroczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Do kompetencji polskich władz należeć będzie wyznaczanie kierunku politycznego rozwoju Wspólnoty, dbałość o jej rozwój, bezpieczeństwo, dalszą integrację.

Instytucje wprowadzone na mocy Traktatu Lizbońskiego tj. przewodniczący Rady Europejskiej czy Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa spowodowały, iż w gestii Państw sprawujących Prezydencję pozostały kompetencje stricte organizacyjne. Obowiązki reprezentowania UE w polityce zagranicznej oraz merytorycznego wsparcia prac instytucji europejskich należeć będą do osób obejmujących wyżej wymienione stanowiska. Dlatego tak istotnym jest zapewnienie skutecznej współpracy między wszystkimi podmiotami.

Polecamy: serwis Mała firma

Sukces polskiej Prezydencji uzależniony jest od wielu czynników. Polskie władze powinny korzystać z doświadczeń krajów sprawujących tę funkcję w poprzednich latach, umiejętnie współpracować z instytucjami unijnymi oraz dwoma państwami członkowskimi, które będą przewodniczyć Unii przed i po jej kadencji. Prezydencja ta musi być nastawiona na realizowanie ogólnoeuropejskich celów i takich inicjatyw, które polepszą wizerunek Polski w Europie. Prezydencja ta musi pokazać, szczególnie po nie do końca pomyślnej prezydencji czeskiej, że nowe kraje członkowskie potrafią poradzić sobie z tym wyzwaniem.

Natalia Kacprzak

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK