| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Utworzenie zależnej spółki europejskiej

Utworzenie zależnej spółki europejskiej

Utworzenie zależnej spółki europejskiej może zostać dokonane przez podmioty posiadające osobowość prawną. Taka forma współpracy może wydawać się korzystniejsza niż przeprowadzenie fuzji transgranicznej. W jaki sposób można utworzyć zależną spółkę europejską?


Proces tworzenia i rejestracji na podstawie przepisów prawa polskiego


W samym rozporządzeniu brak jest szczegółowej regulacji dotyczącej sposobu powstawania zależnej spółki europejskiej, toteż zgodnie z art. 36 rozporządzenia konieczne jest zastosowanie przepisów krajowych dotyczących założenia spółki-córki jako spółki akcyjnej. W sytuacji, gdy siedziba SE będzie znajdować się na terytorium Polski to jej powstanie będzie uregulowanie treścią art. 301 i nast. k.s.h., które stanowią o powstawaniu spółki akcyjnej, która jest tworzona w trybie szczególnym. Dodatkowo w zakresie rejestracji zależnej spółki europejskiej na terytorium Polski zastosowanie będą miały przepisy dotyczące krajowego rejestru sądowego oraz sposobu rejestrowania spółek akcyjnych. W takim przypadku zarząd bądź organ administrujący są zobowiązane zgłosić założenie zależnej SE do sądu rejestrowego, który będzie właściwy ze względu na siedzibę spółki. Nadto konieczne jest złożenie wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców KRS, który musi być podpisany przez członków zarządu lub rady administracyjnej. Analogicznie do procedury zakładania holdingowej SE, informacja o założeniu zależnej spółki europejskiej musi zostać opublikowana w odpowiednim krajowym publikatorze, np.  Monitorze Gospodarczym i Sądowym. Fakt zarejestrowania powyższej spółki musi zostać ogłoszony w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.


Objęcie akcji i wniesienie wkładów


Zgoda na objęcie akcji przez założycieli spółki lub osoby trzecie powinna być wyrażona w jednym lub kilku aktach notarialnych na podstawie art. 313 § 1 k.s.h. Jeżeli akcje są obejmowane po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżka powinna być uiszczona w całości przed zarejestrowaniem spółki, a akcje obejmowane za wkłady niepieniężne i powinny być pokryte w całości nie później niż przed upływem roku po zarejestrowaniu spółki.

 
Zadaj pytanie:
Forum Moja Firma - Zakładanie firmy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »