REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć włoscy przedsiębiorcy

EM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy planujący inwestycje na terenie Włoch mają do dyspozycji duży wachlarz form pomocy publicznej (dotacje, pożyczki preferencyjne, ulgi podatkowe, gwarancje), oferowanych zarówno na szczeblu centralnym, jak i w ramach poszczególnych włoskich regionów. Jak starać się o taką pomoc?

Programy zachęt opracowane na poziomie centralnym priorytetem wsparcia obejmują przedsięwzięcia prowadzące do wzrostu innowacyjności i rozwoju potencjału badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach, inwestycje z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz promocji zatrudnienia i rozwoju kapitału ludzkiego poprzez szkolenia.

REKLAMA

Z kolei programy regionalne zostały stworzone indywidualnie przez poszczególne regiony i odzwierciedlają ich specyficzne potrzeby inwestycyjne oraz strategie rozwoju. Duży nacisk położony jest na wsparcie inwestycji prowadzących do wzrostu zatrudnienia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych kadr.

Na wyrównywanie różnic regionalnych oraz wzrost innowacyjności i zatrudnienia we Włoszech zostało przeznaczone 28,8 mld euro z funduszy unijnych na lata 2007-2013.

REKLAMA

Ze względu na dużą polaryzację rozwoju północnych i południowych regionów Włoch, maksymalne dostępne wsparcie finansowe jest zróżnicowane w zależności od lokalizacji przedsięwzięcia. Najkorzystniejsze pod względem wielkości pomocy regiony znajdują się w obszarze biednego południa Włoch (Calabria, Campania, Puglia, Sycylia i Basilicata), gdzie inwestor może liczyć na wsparcie w postaci refundacji do 30-40 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. W pozostałych regionach można ubiegać się o refundację do 10-15 proc. kosztów kwalifikowanych. Maksymalną intensywność pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw podwyższa się odpowiednio o 20 i 10 proc.

W celu stymulacji napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do południowych regionów Włoch opracowano specjalny program zachęt finansowych, tzw. porozumienie lokalizacyjne, oparty na uproszczonych procedurach aplikacyjnych oraz skróconym procesie oceny wniosków o wsparcie. W ramach porozumienia lokalizacyjnego oferowane są granty finansowe na utworzenie, ekspansję, modernizację lub restrukturyzację przedsiębiorstwa. Istnieje też możliwość czasowego przejęcia przez włoską narodową agencję do spraw tworzenia przedsiębiorstw oraz rozwoju inwestycji mniejszościowego pakietu udziałów w przedsiębiorstwie na zasadach venture capital. Pomoc ta jest dostępna jedynie dla średnich i dużych przedsiębiorstw działających w następujących sektorach: produkcja, usługi biznesowe, turystyka oraz energetyka odnawialna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby skorzystać z danej zachęty finansowej, inwestor powinien złożyć dokumentację aplikacyjną do właściwej instytucji zaangażowanej w proces udzielania wsparcia. Programy realizowane na szczeblu centralnym obsługiwane są przez ministerstwo przemysłu, instytucję kredytującą, włoską narodową agencję do spraw tworzenia przedsiębiorstw oraz rozwoju inwestycji oraz ministerstwo nauki i badań. Warto podkreślić, że możliwe są indywidualne negocjacje kompleksowych pakietów pomocowych dla przedsiębiorstw planujących inwestycje o dużym znaczeniu dla rozwoju danego regionu.

AGNIESZKA BAUER

konsultant w dziale doradztwa europejskiego Accreo Taxand

(EM)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA