REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie wsparcie finansowe mogą uzyskać przedsiębiorcy w Austrii

EM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy przedsiębiorcy planujący swoje inwestycje w Austrii mogą liczyć na wsparcie finansowane z budżetu austriackiego oraz funduszy strukturalnych Unii Europejskiej?


Wysokość dostępnego wsparcia zależy od rodzaju projektu, jego lokalizacji, jak i wielkości przedsiębiorstwa, które inwestycję realizuje. Na najwyższe wsparcie mogą liczyć projekty inwestycyjne zlokalizowane w kraju związkowym Burgenland - w przypadku dużych przedsiębiorstw, może to być nawet do 30 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, w przypadku średnich przedsiębiorstw - do 40 proc. kosztów kwalifikowanych, a w przypadku małych firm - do 50 proc. W przypadku innych niżej rozwiniętych regionów Austrii, maksymalna wysokość wsparcia wynosi 15 lub 20 proc. (plus dodatkowe 10 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji dla średniej firmy oraz 20 proc. dla małej firmy). Jednak na większości terytorium Austrii, duzi przedsiębiorcy nie są w ogóle uprawnieni do pomocy inwestycyjnej, a małym i średnim firmom pomoc ta przysługuje w bardzo niewielkim zakresie (odpowiednio maksymalnie 15 oraz 7,5 proc.).

REKLAMA


Jednym z podstawowych źródeł pomocy dla przedsiębiorców inwestujących w Austrii są fundusze strukturalne Unii Europejskiej, wdrażane na poziomie landów za pośrednictwem regionalnych programów operacyjnych. Z tego też względu rodzaje projektów kwalifikujących się do uzyskania dofinansowania oraz szczegółowe kryteria przyznania wsparcia mogą się różnić między poszczególnymi krajami związkowymi.


Wspierane są zazwyczaj inwestycje związane z powstaniem innowacyjnych zakładów produkcyjnych oraz usługowych. Niekiedy również dofinansowaniem objęte może być wprowadzenie innowacji produktowych oraz procesowych w przedsiębiorstwie lub zwiększanie mocy wytwórczych przedsiębiorstwa. Koszty, które mogą zostać dofinansowane (czyli tzw. koszty kwalifikowane) to wydatki związane z inwestycjami w majątek trwały (nakłady na budynki i budowle, maszyny i urządzenia oraz inne środki trwałe) oraz w aktywa niematerialne (zakupy patentów, licencji, nieopatentowanej wiedzy technicznej). Niektóre landy (np. Styria) przewidują też wsparcie na tworzenie nowych miejsc pracy. Wówczas kosztem kwalifikowanym są dwuletnie koszty brutto wynagrodzenia nowo zatrudnionych pracowników powiększone o niezbędne składki na ubezpieczenia społeczne.


Wsparcie ma zazwyczaj formę bezzwrotnej dotacji, będącej refundacją określonej części kosztów kwalifikowanych. Dodatkowo można uzyskać korzystnie oprocentowaną pożyczkę, poręczenie lub gwarancję bądź też dopłatę do oprocentowania kredytu, przy czym niektóre landy (np. Salzburg) stosują wyłącznie środki wsparcia inne niż dotacja.


Należy zauważyć, że dofinansowanie jednego projektu może obejmować różne formy wsparcia, pod warunkiem że łączna kwota uzyskanej pomocy publicznej nie przekroczy maksymalnego, określonego procentowo, pułapu wsparcia obowiązującego w danej lokalizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Szczegółowych informacji dotyczących możliwości pozyskania wsparcia ze środków publicznych udzielają odpowiednie departamenty rządów krajów związkowych (np. w przypadku Salzburga - http://www.salzburg.gv.at/) lub wyznaczone do tego celu organizacje regionalne (np. w Styrii - Die Steirische Wirtschaftsförderungs GmbH http://www.sfg.at, w Karyntii - KWF Kärntner Wirtschaftsförderungs Fonds, http://www.kwf.at).

(EM)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA