| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Czy możliwe jest pozyskanie dotacji na realizowaną inwestycję

Czy możliwe jest pozyskanie dotacji na realizowaną inwestycję

Moja firma ubiegała się w tym roku o dotacje z Poddziałania 2.2.1. w SPO WKP. Niestety nasz projekt uzyskał zbyt małą liczbę punktów, by dostać dofinansowanie. Mimo to rozpoczęliśmy już realizację inwestycji. Czy istnieje możliwość, by uzyskać na nią dotacje z funduszy unijnych, które są na lata 2007-2013? Jeśli tak, to do kogo mamy się zgłosić. Realizujemy przedsięwzięcie za 30 mln zł.


EKSPERT WYJAŚNIA


Rzeczywiście spośród ponad 1,7 tys. złożonych wniosków w ramach Poddziałania 2.2.1 Dotacje na innowacyjne inwestycje SPO WKP na lata 2004-2006 dofinansowanie uzyskały jedynie 224 aplikacje (nie licząc odwołań). Przedstawiony problem dotyczy zatem wielu przedsiębiorców, szczególnie z uwagi na długi okres pomiędzy złożeniem wniosku w styczniu 2007 r. a nowymi rundami w ramach programów na lata 2007-2013, na które musimy jeszcze poczekać.


Należy sprawdzić, jakie czynności zostały już podjęte, aby ocenić, czy inwestycja została już rozpoczęta. Zgodnie z unijnymi przepisami o pomocy regionalnej (a dotacje unijne na inwestycje stanowią pomoc regionalną) wyłączona jest możliwość udzielania dotacji na projekt inwestycyjny w toku. Zatem w celu potwierdzenia bądź wyłączenia możliwości finansowania projektu z funduszy unijnych kluczowe jest określenie, czy projekt rozpoczął się w rozumieniu przepisów o pomocy regionalnej. Od 1 stycznia 2007 r. w prawie unijnym zawarto definicję daty rozpoczęcia inwestycji. Wytyczne w sprawie krajowej pomocy regionalnej na lata 2007-2013 (2006/C 54/08) wskazują, że za rozpoczęcie inwestycji uważa się podjęcie prac budowlanych lub pierwszego zobowiązania przedsiębiorcy do zamówienia urządzeń, z wyłączeniem wstępnych studiów wykonalności.


W praktyce, jeśli przedsiębiorca rozpoczął prace budowlano-montażowe lub podpisał kontrakt (lub zamówienie) na dostawę maszyn lub urządzeń, taki projekt inwestycyjny rozpoczął się i nie może podlegać dofinansowaniu. Natomiast prace polegające na przygotowaniu studiów wykonalności, biznesplanu przedsięwzięcia czy wszelkie prace projektowe, które są niezbędne do przygotowania projektu do realizacji, nie stanowią rozpoczęcia inwestycji. W tym przypadku należy dokonać oceny, jakie czynności zostały dotychczas podjęte w związku z nową inwestycją. Jeśli były to tylko prace projektowe, to wciąż możliwe jest ubieganie się o fundusze UE na lata 2007-2013 w ramach np. programu Innowacyjna Gospodarka. Z uwagi na wartość projektu, inwestycja może kwalifikować się do Działania 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym, pod warunkiem zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych bądź organizacyjnych.


NASZA REKOMENDACJA

Po pierwsze, należy sprawdzić, czy czynności, które podjęła firma, nie dyskwalifikują projektu z ubiegania się o dofinansowanie z perspektywy finansowej 2007-2013. Tak jest w przypadku rozpoczęcia prac budowlanych lub podjęcia zobowiązań. Z uwagi na wielkość projektu, przedsiębiorca może starać się o dotację z Działania 4.4. w programie Innowacyjna Gospodarka.


JACEK KACHEL

dyrektor zarządzający PNO Consultants


Notował MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

 
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK