| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Noworoczne sprzątanie komputera

Noworoczne sprzątanie komputera

Czas podsumowań, noworocznych postanowień i sylwestrowej zabawy już za nami. Pora zakasać rękawy i zabrać się do sprzątania. Twój komputer również go potrzebuje. Po wielu miesiącach zaśmiecania zadbaj w końcu o niego i oczyść z niepotrzebnych plików. Pokażemy Ci jak to zrobić i jakich użyć do tego programów.

Odinstaluj zbędne oprogramowanie

Warto przynajmniej raz do roku zrobić przegląd oprogramowania zainstalowanego w komputerze i sprawdzić, z których aplikacji już nie korzystasz. W tym celu wejdź do Panelu sterowania (menu Start, a następnie Ustawienia, zaś na końcu Panel sterowania) i dwukrotnie kliknij na ikonę o nazwie Dodaj lub usuń programy. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz miejsce na twardym dysku ale również poprawisz wydajność komputera. Niektóre z programów mogą pracować w tle i obciążać system operacyjny.

Usuń pliki tymczasowe

Jeśli Twój komputer pracuje coraz wolniej, a wolne miejsce na twardym dysku zaczyna się drastycznie kurczyć, przyczyną mogą być pliki tymczasowe. Są to pozostałości po pracy oprogramowania zainstalowanego w systemie operacyjnym. Zazwyczaj pliki tego typu można rozpoznać po rozszerzeniu TMP. Nie są one niezbędne i dlatego też możesz je spokojnie usunąć. Zarówno systemowe narzędzie do czyszczenia twardego dysku, jak i wyspecjalizowane aplikacje (tzw. odkurzacze systemowe) posiadają funkcję kasowania plików tymczasowych.

Usuń tymczasowe pliki internetowe

Kolejna kategoria plików tymczasowych jest tworzona przez przeglądarkę internetową podczas surfowania po stronach WWW. W katalogu tymczasowych plików internetowych gromadzone są różne pliki pobierane przez przeglądarkę internetową (między innymi obrazki, filmy wideo oraz muzyka). Gdy użytkownik ponownie odwiedza stronę WWW pobierana jest z niej wyłącznie zawartość, która uległa zmianie od czasu ostatniej wizyty. Zaletą jest szybsze surfowanie, zaś wada to zbytnie zaśmiecanie twardego dysku. Tymczasowe pliki internetowe możesz usunąć z poziomu przeglądarki internetowej lub za pomocą każdego odkurzacza systemowego

Oczyść rejestr systemowy

Rejestr to strategiczne miejsce systemu operacyjnego Windows. Przechowywane są w nim między innymi informacje o konfiguracji zainstalowanego oprogramowania. Usunięcie programu niestety nie gwarantuje automatycznego oczyszczenia rejestru ze zbędnych wpisów. Dlatego warto użyć wyspecjalizowanego oprogramowania, które przeanalizuje jego zawartość i usunie z niego niepotrzebne wpisy.

Oprogramowanie

Polecamy Ci poniższe programy, których zadaniem jest kompleksowe czyszczenie komputera ze zbędnych plików:

Więcej informacji o bezpieczeństwie, komputerach oraz Internecie znajdziesz w poniższych serwisach:

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »