REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega Cloud Computing

Sebastian Górski

REKLAMA

REKLAMA

Dla początkujących użytkowników Internetu zasypywanych fachową terminologią, określenie Cloud Computing pozostaje równie zagadkowe. Warto jednak przyjrzeć się bliżej narzędziom, z których korzystamy na codzień w Sieci, aby zrozumieć, co tak naprawdę kryję się pod tym terminem.

Rozpoczynając swoją przygodę z komputerem oraz Internetem zapewne zauważyłeś oczywisty podział na oprogramowanie oraz usługi sieciowe. Pierwsza grupa to oczywiście aplikacje instalowane na twardym dysku domowego peceta, pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Windows. Do drugiej grupy należa niezliczone ilości stron internetowych oferujących różne usługi.

REKLAMA

Przeprowadzka do Sieci

REKLAMA

Jeszcze do niedawna, z oczywistych powodów, żadna strona internetowa nie była w stanie zastąpić tak niezbędnych narzędzi jak edytor tekstu, edytor graficzny, klient pocztowy, czy komunikator internetowy. Technologia Cloud Computing pozwoliła przełamać dotychczasowe bariery i wraz ze wzrostem popularności szerokopasmowego Internetu (połączenia z Siecią o większej prędkości). W dużym uproszczeniu, Cloud Computing to przeniesienie oprogramowania do Internetu.

Istnieją dwie koncepcje technologi Cloud Computing. Jedna z nich zakłada, że oprogramowanie dostępne jest wyłącznie jako usługa internetowa (SaaS - Software as a Service). Druga zaś dopuszcza możliwość instalacji oprogramowania na domowym komputerze, które jest powiązane z dodatkowymi usługami w Internecie (SpS - Software plus Services).

Przyklady z życia codziennego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepszym przykładem zastosowania technologii Cloud Computing w codziennym korzystaniu z Internetu jest pakiet aplikacji firmy Google zwany Google Apps. W jego skład wchodzą między innymi następujące moduły:

  • Gmail (konta pocztowe o dużej pojemności, dochodzącej do 7 GB);
  • Google Talk (komunikator internetowy dostępny bezpośrednio w oknie poczty Gmail);
  • Kalendarz Google (jak wskazuje sama nazwa, służy do planowania spotkań, zadań oraz terminów);
  • Dokumenty Google (pakiet biurowy oraz składnica dokumentów w jednym. Pozwala na używanie edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego oraz oprogramowania do tworzenia prezentacji);
  • Kreator stron internetowych Google (narzędzie do szybkiego tworzenia witryn internetowych).


Zalety Cloud Computing

Już na pierwszy rzut oka, technologia wydaje się niezwykle przydatna. Poniżej zebraliśmy kilka najważniejszych zalet jej wykorzystywania:

  • brak konieczności instalacji oprogramowania (z wszystkich narzędzi korzystasz w oknie przeglądarki internetowej, po zalogowaniu się na uprzednio utworzone konto);
  • znikome koszty użytkowania (nie płacisz za licencję na oprogramowanie, ponosząc wyłącznie standardowy koszt za używanie łącza internetowego);
  • możliwość dostępu do swoich danych z dowolnego komputera podłączonego do Internetu;
  • odciążenie komputera z procesu przetwarzania oraz gromadzenia danych;
  • bezpieczeństwo danych (na wypadek awarii komputera, Twoje dane pozostają bezpieczne w Internecie.

Ograniczenia

Oczywiście, przy tej okazji nie sposób pominąć pewnych ograniczeń oraz zagrożeń, które wiążą się z korzystaniem z aplikacji w technologii Cloud Computing:

  • konieczność dostępu do szybkiego łącza internetowego (w krajach rozwijających się, nadal wiele gospodarstw domowych nie ma dostępu do szybkiego Internetu);
  • ryzyko braku dostępu do danych lub ich utrata (wielkie centra obliczeniowe mogą stać się celem ataku terrorystycznego lub po prostu odmówić posłuszeństwa z powodu awarii);


Ciekawe aplikacje sieciowe

Poniżej zgromadziliśmy kilka odnośników do ciekawych serwisów pracujących w oparciu o technologię Cloud Computing:

  • Adobe Photoshop Express (najpopularniejszy edytor graficzny, w uproszczonej wersji);
  • Adobe Acrobat.com (zestaw usług, wśród których można znaleźć edytor tekstu, aplikację do prowadzenia telekonferencji, tworzenia plików PDF, przechowywania plików oraz udostępniania innym użytkownikom);
  • Zoho (olbrzymi pakiet narzędzi, w skład którego wchodzą między innymi programy biurowe, kalendarz, oprogramowanie do fakturowania, zarządzania projektami, klient pocztowy);
  • Remeber The Milk (aplikacja do przypominania o ważnych sprawach oraz terminach).

Czytaj więcej o Cloud computing

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA