REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Montaż i instalacja dodatkowego twardego dysku

Sebastian Górski

REKLAMA

REKLAMA

Posiadanie drugiego twardego dysku nie jest już uważane za luksus lecz przejaw dobrej polityki bezpieczeństwa. To znakomity sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni dla swoich danych, a także okazja do całkowitego odseparowania ich od nośnika z partycją systemową na wypadek awarii.  

Dobrą praktyką zalecaną przez wszystkich specjalistów IT jest przechowywanie dokumentów na osobnej partycji niezależnej od tej, na której został zainstalowany system operacyjny. W ten sposób użytkownik w momencie awarii systemu nie traci ważnych danych, które znajdują się na osobnej partycji.

REKLAMA

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zakup oraz instalacja dodatkowego twardego dysku. Dzięki temu zabezpieczasz się również na wypadek awarii fizycznej nośnika, na którym znajduje się partycja z systemem Windows.

Montaż twardego dysku

REKLAMA

Zanim zdecydujesz się na zakup dodatkowego twardego dysku upewnij się, że znajdzie się dla niego miejsce w komputerze. W tym celu wyłącz go, zdejmij obudowę i zlokalizuj miejsce z przedniej części, w której zamontowany jest nośnik danych. W zależności od konstrukcji obudowy, twardy dysk jest przykręcany bezpośrednio do obudowy (starsza konstrukcja) lub wsuwany za pomocą przykręcanych do nośnika szyn w specjalną szufladę (nowsza konstrukcja). Większość obudów pozwala na montaż więcej niż jednego nośnika danych.

Zalecamy Ci zakup twardego dysku pracującego w szybszym i nowocześniejszym standardzie SATA (Serial ATA). Poprzednia generacja nośników pracowała w oparciu o standard ATA. Do podłączenia twardych dysków używane są różne rodzaje kabli komunikacyjnych oraz zasilających:

  • dla dysków SATA: kabel komunikacyjny (zazwyczaj koloru czerwonego) jest węższy, niż zasilający;
  • dla dysków ATA: kabel komunikacyjny ma postać 80-żyłowej, szerokiej taśmy.

Posiadacze twardych dysków w standardzie ATA muszą zwracać szczególną uwagę na to, do którego portu o nazwie IDE na płycie głównej zostanie podłączony dodatkowy twardy dysk. Na płycie głównej są one oczywiście oznaczone. Twardy dysk z partycją systemową zawsze powinien być podłączony do portu IDE1. Jeśli nie ma możliwości podłączenia dodatkowego twardego dysku do osobnego portu IDE, oba dyski mogą być podpięte do tego samego za pomocą jednego kabla.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konieczne jest ustawienie tzw. zworek na twardych dyskach standardu ATA, która informuje o tym, który dysk ma być główny (tzw. master), a który dodatkowy (tzw. slave

Instalacja pod Windows XP

REKLAMA

Po podłączeniu dodatkowego twardego dysku, możesz wykorzystać system operacyjny Windows XP do podzielenia nośnika na partycję oraz formatowania. W tym celu wykorzystaj funkcję Narzędzia administracyjne znajdującą się w Panelu sterowania. Do panelu dostaniesz się z poziomu menu Start, wybierając Ustawienia

Po otwarciu okna Narzędzia administracyjne wybierz moduł Zarządzenie komputerem, a następnie w sekcji Magazyn zaznacz Zarządzanie dyskami w oknie po lewej stronie. W oknie po prawej stronie zobaczysz listę dysków oraz graficzne odwzorowanie ich podziału na partycje.

Najpierw podziel nowy dysk na partycje. Utwórz partycję podstawową, na której znajdzie się system operacyjny, a potem rozszerzoną, w ramach której możesz utworzyć dyski logiczne, czyli pozostałe partycje na dokumenty, programy oraz inne dane. Na samym końcu przeprowadź formatowanie partycji, dzięki czemu staną się one widoczne i dostępne, jako nowe partycje twardego dysku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA