| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Z czego zbudowany jest komputer

Z czego zbudowany jest komputer

Jeśli zawsze chciałeś wiedzieć, co tak naprawdę znajduje się w blaszanym, szumiącym pudełku pod biurkiem, ale do tej pory nie miałeś odwagi o to zapytać, wybierz się z nami na wycieczkę po wnętrzu typowego komputera PC.

Wrażenia po otwarciu obudowy komputera mogą być szokujące, szczególnie dla początkującego użytkownika. W oczy rzuca się plątanina kabli łącząca poszczególne komponenty. Poniżej wyjaśniamy, do czego one służą.

Wszystkie najważniejsze komponenty są podłączone lub zamontowane bezpośrednio na płycie głównej. To jeden z podstawowych elementów każdego komputera, którą można potraktować jako przysłowiową platformę. Za jej pośrednictwem poszczególne części mogą się między sobą bez przeszkód komunikować, przy okazji otrzymując niezbędną do pracy energię elektryczną.

Za dostarczenie energii elektrycznej odpowiada zasilacz. Jest on umieszczony w niewielkim, blaszanym pudełku w górnym rogu z tyłu obudowy. Wychodzi z niego wiązka kabli zasilających, które podłączasz do najważniejszych komponentów komputera.

Żaden komputer nie może działać bez procesora. Jest on nazywany główną jednostką obliczeniową (ang. CPU - central processing unit), ponieważ odpowiada za wszystkie operacje związane z funkcjonowaniem komputera. Umieszczony bezpośrednio na płycie głównej jest schowany pod kwadratowym klockiem, zwanym radiatorem oraz wiatraczkiem. Oba mają za zadanie odprowadzenie z niego ciepła, które wytwarza podczas pracy.

Małe, podłużne, płaskie płytki zamontowane prostopadle do płyty głównej to pamięć operacyjna RAM. Używana jest ona do tymczasowego przechowywania informacji, nad którymi pracuje jednostka obliczeniowa. Po wyłączeniu komputera jej zawartość ulega skasowaniu.

Aby na stałe przechowywać ważne informacje, dokumenty oraz programy potrzebny jest twardy dysk. To niewielkie, metalowe pudełko zamontowane jest w specjalnym uchwycie w przedniej części obudowy i podłączone do płyty głównej kablem transmitującym dane. Energię elektryczną pobiera prosto z zasilacza za pomocą odpowiedniego kabla.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Za wyświetlanie obrazu odpowiada karta graficzna. Może być zintegrowana z płytą główną albo zamontowana do niej prostopadle w postaci osobnej karty, w specjalnym gnieździe w tylnej części obudowy. Z tyłu obudowy podłącza się do niej kabel od monitora.

Odtwarzanie dźwięku to oczywiście rola karty muzycznej. Podobnie jak w przypadku karty graficznej, może być ona zintegrowana z płytą główną (w postaci osobnego procesora) lub zamontowana w tylnej części obudowy, prostopadle w specjalnym gnieździe.

Jeśli masz program lub muzykę na płycie CD albo film na płycie DVD musisz posiadać napęd optyczny, aby ją odtworzyć. Najczęściej tego typu urządzenia są połączeniem odtwarzacza oraz nagrywarki płyt CD i DVD. Napęd optyczny jest montowany z przodu obudowy i podłączany do płyty głównej oraz zasilacza.

Jakie gniazda znajdziesz z tylu obudowy?

Odwracając obudowę i zerkając na tylną ściankę zobaczysz cały zestaw różnych gniazd połączeniowych:

  • gniazdo zasilające;
  • gniazdo do podłączenia monitora do karty graficznej;
  • porty USB do podłączenia zewnętrznych urządzeń, takich jak drukarka, skaner, aparat cyfrowy;
  • gniazdo do podłączenia kabla sieciowego (Internet);
  • gniazda karty muzycznej do podłączenia głośników oraz mikrofonu.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rorbach

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK